Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାର୍ଗଶିର ଗୁରୁବାରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ହୁଣ୍ଡି ଓ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ବେଳେ କେଉଁ ସରକାର ଥିଲା ? ସିବିଏସଇର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଜୋର
  • ||

କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରରୁ ଶିଶୁଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ସମ୍ଭବ ! ଦୁଇଟି ଟିକାର ଟ୍ରାଏଲରୁ ମିଳିଲା ଭଲ ଖବର

17/06/2021 at 10:30 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୬: ମଡର୍ଣ୍ଣାର କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟିକା ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆଧାରିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟିକା ମାଙ୍କଡଙ୍କର ଏକ ପ୍ରଜାତି ରିସସ୍ ମେକାକ୍ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସୁରକ୍ଷିତ । ଏହାସହ ସାର୍ସ-କୋଭ୍-୨ ଭାଇରସ୍ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ସାଇନ୍ସ ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ମହାମାରୀର ମାତ୍ରା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ହୋଇପାରେ।

ଆମେରିକା ସ୍ଥିତ ନ୍ୟୁୟର୍କ-ପ୍ରେସବାଇଟେରିୟନ କମନସ୍କାଇ ଶିଶୁ ହସ୍ପିଟାଲ ସେଲି ପର୍ମର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ଦ୍ବାରା କୋଭିଡ୍-୧୯ର ସଂକ୍ରମଣକୁ ସୀମିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ପର୍ମର କହିଛନ୍ତି, ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପିଲାମାନେ କୋଭିଡ୍-୧୯ରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ପାଇବାକୁ ହକଦାର । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ରିସସ୍ ମେକାକ ପ୍ରଜାତିର ୧୬ଟି ଛୋଟ ମାଙ୍କଡରେ ଟିକା ଯୋଗୁଁ ଭାଇରସ୍ ସହ ଲଢିବାର କ୍ଷମତା ୨୨ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଟିକାକରଣରୁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସୁରକ୍ଷା କବଜ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର କାରୋଲିନା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର କ୍ରୀଷ୍ଟିନା ଡି ପେରିସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ତରକୁ ବୟସ୍କ ମେକାକ ସହିତ ତୁଳନା କରି ଦେଖୁଛୁ । ମେକାକ ଛୁଆମାନଙ୍କୁ ୩୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଉଭୟ ଟିକା ପରେ ଛୁଆ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି କୋଷଗୁଡିକର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ବୟସର ୧୬ଟି ମେକାକ ଛୁଆଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଭାଗ କରାଯାଇ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ୪ ସପ୍ତାହ ପରେ ପୁଣି ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାଡର୍ଣ୍ଣା mRNA ଆଧାରିତ ଟିକାର ପ୍ରିକ୍ଲିନିକ୍ ପ୍ରକାର ଦିଆଯାଇଥିଲା କିମ୍ବା ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଲର୍ଜି ଆଣ୍ଡ୍ ଇନଫେକ୍ସିୟସ୍ ଡିଜିଜ୍ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆଧାରିତ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts