Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଯାଜପୁରରୁ ଦୁଇ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର : ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

3/09/2019 at 10:12 AM

ଯାଜପୁର ୩/୯: ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ବଡିଚାଲିଛି  ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ଫେଲ ମାରୁଛି ସରକାରଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆଇନ  ଓ ସଚେତନତା । ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ହୋଇ  ଚାଲୁଅଛି  ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ , ତାହାପୁଣି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଜ୍ୟାଳୟର ଖୁବ ନିକଟରେ ହେଲେ ତାହାର  ଟେର ପାଉନି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ଜଣେ  ବିହାରୀ ଗୁପ ଚୁପ ବିକ୍ରେତା ଏକ ନାବାଳକ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉପରେ ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର କରିଥିବାର ଆସିଛି ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ।

ଯାଜପୁର ଏନସି କଲେଜ ନିକଟରେ ଠେଲା ମାଧ୍ୟମରେ  ଗୁପ୍ ଚୁପ ବିକ୍ରୀ କରୁଥିବା ଏକ ବିହାରୀ  ଏକ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକକୁ ରାଖ ତାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଖଟାଉ ଥିଲା । ଶିଶୁ ଟି ଏହାର ବିରୋଧ କରିବାରୁ ହେଉଥିଲା ତାହା ଉପରେ ଅକଥନୀୟ ମାଡ । ଏପରିକି ଉକ୍ତ ଶିଶୁକୁ ତାର ପରିବାର ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଇ ଦିଆଯାଉନଥିଲା । କିଛି ସମାଜ ସେବୀ  ଉକ୍ତ ଠେଲା ପାଖକୁ  ଗୁପ ଚୁପ ଖାଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ସମୟରେ  ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାର ଦେଖି ଘଟଣାର ଖୋଳତାଡ କରିଥିଲେ । ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ସହ  ମାଡ ଦ୍ଵାରା ନିଜ   ଦେହରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କ୍ଷତ ବ୍ୟଖତ ର ଚିହ୍ନ  ଶିଶୁଟି ଦେଖାଇବା ପରେ ଉକ୍ତ ସମାଜ ସେବୀ  ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ   ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ କୁ  ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ତତକ୍ଷଣାତ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ନିରଞ୍ଜନ କର ତାଙ୍କ ଟିମ ସହ ଘଟଣା  ସ୍ତଳକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଗୁପ ଚୁପ ବିକାଳୀଙ୍କ ଉପରେ ଛଡାଉ କରି ୨ ଜଣ ଶିଶୁଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ଯାଜପୁର ବାଲାଶ୍ରମରେ ଛାଡିଥିଲେ

ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ମାଡ ପରେ ଗୋଟିଏ ପିଲାର କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପିଲାଟି ଭଲ ଥିବାର କହିଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର । ଏପଟରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଆସି ଏଠାରେ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କକୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦେଉଥିବା ଗୁପ ଚୁପ ବିକାଳିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିପରି ଭାବେ ଦୃଡ କାର୍ଜ୍ଯାନୁଷ୍ଟାନ ନିଆଯାଇପାରିବ , ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ  ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ  ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବାର କହିଛନ୍ତି ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଓ ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ କମିଟି  ଅଦ୍ଧକ୍ଷା  ।

ସମାଜରୁ କେବେ ଅନ୍ତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କର ଦୁଖ ? ଆଉ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମନରେ କେବେ ଫୁଟିଉଠୁଛି  ନୂତନ ଆଶାର ଆଲୋକ ତାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା ।

   Related Posts