Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||

ଏକ ବାଇକ୍‌ ରାଲି ପାଇଁ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ !

9/09/2020 at 5:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୯: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଆମେରିକା ଭଳି ବିକଶିତ ଦେଶରେ ବେକାବୁ କରୋନା । କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ସବୁ ଦେଶ ଏବେ କରୋନା ସହ ଏକପ୍ରକାର ସାଲିସ୍‌ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାର କାରଣ ଦେଶବାସୀ । କାରଣ ଲୋକମାନେ ସରକାରୀ ନିୟମକୁ ଫୁ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରାଲି,ଉତ୍ସବ ଆଦି ଆୟୋଜନ କରୁଥିବାରୁ କରେନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପୁଛି ।

 ସେହିଭଳି ଆମେରିକାରେ ଦ୍ରୁତ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏକ ବାଇକ୍ ରାଲିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଗବେଷକ । ଆମେରିକାର ସାଉଥ୍‌ ଡାକୋଟାରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ରାଲି ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ଏନେଇ ସେନ୍‌ ଡାୟାଗୋ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ରାଲି ପାଇଁ ବଢ଼ିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଆମେରିକାର ସାଉଥ୍‌ ଡାକୋଟାର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଏହି ଗବେଷଣାକୁ ‘କଳ୍ପନା’ର ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ଯେଉଁ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ​‌ଖବରକାଗଜରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଗବେଷଣାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ‘ସୁପର ସ୍ପ୍ରେଡର ’ ଇଭେଣ୍ଟ କେତେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବ ସେନେଇ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗବେଷକମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଲି ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏକ ରାଜନୈତିକ ରାଲିକୁ ନେଇ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଗବେଷକ । ଷ୍ଟଡି ସମୟରେ ଗବେଷକମାନେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଡଟାକୁ ବି ସାମିଲ କରିଥିଲେ । ୭ରୁ ୧୬ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ରାଲିରେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

 ଗବେଷଣାର ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ସାମିଲ୍‌ ଫ୍ରିଡ୍‌ସନ୍‌ଙ୍କ ମତରେ ଏହି ବିଶାଳ ରାଲି ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଲାଭବାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ଏହାସହ ଏତେ ଲୋକଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ କରିବା ଆଦୌ ସହଜ ହେବନାହିଁ ତେଣୁ ଗବେଷଣାରୁ ଯାହା ତଥ୍ୟ ଆସଛି ତାହା ସତ୍ୟ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ସାମିଲ୍‌ ଫ୍ରିଡ୍‌ସନ୍‌।   

   Related Posts