Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଖିଲେ ଦାବି, ୫ବର୍ଷ ଆଗରୁ ଲେଖିଥିଲେ କରୋନା ଭଳି ଭାଇରସ୍‌ର କାହାଣୀ

3/04/2020 at 2:32 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୩।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ଆହ୍ବାନ ହୋଇଯାଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଛନ୍ତି । ସାରା ଦେଶରେ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ସହ ଜଡିତ ଛୋଟ ଛୋଟ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଏବେ ଷ୍ଟିଭେନ୍ ସୋଡରବର୍ଗଙ୍କ ଫିଲ୍ମ Contagion ହଠାତ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ୨୦୧୧ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ରହିଥିଲା ଯେଉଁଭଳି ଆଜି କରୋନା ସ୍ଥିତି ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଲେଖିକା ଟ୍ବିଙ୍କଲ ଖାନ୍ନା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କରୋନା ପରି ଏକ କାହାଣୀ ଲେଖିଥିଲେ ।

ଟ୍ବିଙ୍କଲ ଟ୍ବିଟରରେ ଦୁଇଟି ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।ଏହି ଫଟୋଗୁଡିକରେ ଟ୍ବିଙ୍କଲଙ୍କ ନୋଟ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏକ କାହାଣୀ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି କାହାଣୀରେ ଏପରି ଏକ ପରିବାର ଅଛି ଯେଉଁ ପରିବାରରେ ବାପା ଜଣେ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ଶିକ୍ଷକ, ମା’ ଜଣେ ସାଇକୋଥେରାପିଷ୍ଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ୧୨ ବର୍ଷର ପୁଅ ଅଛି । କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶ ଏକ ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିଛି । ବିମାନ ବନ୍ଦର ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ସେନା ଘରେ ଘରେ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମିତ ପଡୋଶୀଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ନିଆଯାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମରିବାକୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ବାୟୁରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଏହି ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନେ ବାନ୍ତି କରନ୍ତି, ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତାପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଦ କ୍ଷମତା ହରାନ୍ତି । ତା’ପରେ ଶୁଣିବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ସମସ୍ତ ଇନ୍ଦ୍ରିୟଗୁଡିକ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମନୁଷ୍ୟର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ଟ୍ବିଙ୍କଲ ଏହି ଟ୍ବିଟ୍ ର କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏହା ଏକ କାହାଣୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ଯାହା ମୁଁ ମୋର ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ କହିଥିଲି । ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ଏହି ଫଟୋରେ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି ।ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୫ ମସିହାର କଥା । ସେ ମୋ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଏହା କହି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ଯେ, ଏହା ଏକ ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଏହି କାହାଣୀରେ ହ୍ୟୁମର ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଏହି କାହାଣୀ ଲେଖିବିନାହିଁ କିନ୍ତୁ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଏହା ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଆମ ସମୟର ସତ୍ୟତା ।’

   Related Posts