Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

କୋରାପୁଟର ଆଦିବାସୀ ଯାଅଁଳା ଭାଇ – ପେଶାରେ ସିନା ଦିନ ମଜୁରିଆ, ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଗାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ

21/01/2020 at 8:42 PM

ଜୟପୁର ୨୧।୦୧ – ପେଶାରେ ସିନା ଦିନ ମଜୁରିଆ । ହେଲେ ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଗାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ କୋରାପୁଟର ଆଦିବାସୀ ଯାଅଁଳା ଭାଇ।୯୦ ଦଶକରେ ମଦ ବିରୋଧରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନତା କରିବାକୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ଗାଇଥିଲେ । ଯାହା କି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନକୁ ବେଶ୍ ଛୁଇଁଥିଲା । ଆଉ ଠିକ୍ ଏହାର ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଗୀତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଏହି ଦୁଇ ଭାଇ।ଜୟପୁରର ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଯୁଗଳ ବନ୍ଦୀ ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବିମୁଗ୍ଧ କରିଥିଲା।

ଦୂରଦର୍ଶନରେ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଗୀତ ସେହି ସମୟରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଗୀତ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।ଏହି ଗୀତ ସେହି ସମୟରେ ଅନେକଙ୍କୁ ମଦ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା।ଆଉ ଏହି ଗୀତ ଗାଇ ରାତାରାତି  ଷ୍ଟାର ପାଲଟି ଯାଇଥିଲେ କୋରାପୁଟର ଦୁଇ ଭାଇ।କିନ୍ତୁ  ସମୟ ଚକ୍ରରେ ଏମାନେ ଲୋକ ଲୋଚନରୁ ଦୂରରେ ଗଲେ।ଏହି ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଗାଉଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଭାଇ ହେଲେ କୋରାପୁଟ ଦାମନଯୋଡି ଅଂଚଳର ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ଓ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକାଶ। ୨୦  ବର୍ଷ ପରେ ଏମାନଙ୍କ ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଗୀତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଜୟପୁରର ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୀତ ଗାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଜୟପୁରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁଇ ଭାଇ ସେମାନଙ୍କ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ହିଟ ଗୀତ ଗାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ।ଯୁଗଳବନ୍ଦୀ ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବିଭୋର କରିଥିଲା।

ଦାମନଯୋଡିର ଏକ ଗରିବ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରରେ ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଜନ୍ମ।ଉଭୟ ଜ୍ୟୋତି ଓ ଶାନ୍ତି ବିଶେଷ ପାଠ ଶାଠ ପଢିନଥିଲେ ବି ପିଲାଟି ଦିନରୁ କିନ୍ତୁ ସଂଗୀତ ପ୍ରତି ରହିଛି ଦୁର୍ବଳତା । ଯାଅଁଳା ଭାଇ ଏବେ ନାଲକୋରେ ଝାଡୁଦାର ଭାବେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗୀତ ଲେଖି ଗାଇ ସାରିଥିଲେ ବି ଏମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମିଳିନି । ଆଉ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଗୀତ ସାଧନା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ।ତେଣୁ ସରକାର ତରଫରୁ ସହାୟତା ମିଳିଲେ ଆହୁରି ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଗାଇ ପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଭାଇ।

ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ପାଖରେ ସତରେ ଅସାଧାରଣ ପ୍ରତିଭା ରହିଛି।ଆଉ ଏପରି ଗାୟକଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲେ ସାରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣି ପାରନ୍ତେ।

   Related Posts