Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଏକ ବଡ ସମ୍ଭାବନା : ୩୦ଦିନରେ ୨୦କୋଟି ଟାବ୍‌ଲେଟ୍‌ ତିଆରି କରିବ ଭାରତ

8/04/2020 at 10:18 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮।୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ଲାଗି ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ରହିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର  ସୁପର ପାୱାର ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କଷ୍ଟକର ସମୟ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି  | କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରକତୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହି ଔଷଧକୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଚିକିତ୍ସାର ଆଶା ଭାବରେ ଦେଖୁଛି । କେବଳ ଏହି ଔଷଧକୁ ‘ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର’ ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଗଲାଣି।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦେଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଔଷଧ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭାରତରୁ ବହୁତ ଆଶା ରଖିଛି। କାରଣ ଏହି ଔଷଧର ଯୋଗାଣର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ, ଏପ୍ରିଲ-ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯-୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୧.୨୨ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ OPI (API) ରପ୍ତାନି କରିଛି। ସେହିପରି ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଆଲାଏନ୍ସ (ଆଇପିଏ) ର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ ସୁଦର୍ଶନ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଭାରତ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତରେ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି। ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ୪୦ ଟନ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି | ଅର୍ଥାତ୍ 20 ମିଲିଗ୍ରାମ୍ ର ୨୦କୋଟି ଟାବଲେଟ୍ ଏହି ଉପାୟରେ ତିଆରି ହୋଇପାରିବ |

ସୂଚନାଯାୟୀ ଏହି ଔଷଧ ହ୍ୟୁମାନୋଏଡ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଲୁପସ୍ ଭଳି ରୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ Ipca Laboratories , Zydus Cadila ଏବଂ Wallace Pharmaceuticals ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ Zydus Cadila ଏବଂ Ipca Laboratories କୁ ୧୦ କୋଟି ଟାବଲେଟ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts