Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଟିଭି ଦେଖା, କରିବାକୁ ପଡିବ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ

19/10/2021 at 1:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୦: ଯଦି ଆପଣ ଟିଭି ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ଡିସେମ୍ବର ୦୧ ରୁ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକର ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ପ୍ରସାରଣ ନେଟୱାର୍କ ଜି, ଷ୍ଟାର, ସୋନି ଏବଂ ଭାୟାକମ୍ ୧୮ ସେମାନଙ୍କ ବୁକେରୁ କିଛି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ବାଦ ଦେଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟିଭି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ୫୦% ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (TRAI) ର ନୂତନ ଟ୍ୟାରିଫ୍ ଅର୍ଡର ଲାଗୁ ହେତୁ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

୨୦୧୭ ମାର୍ଚ୍ଚରେ, TRAI ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ୟାରିଫ୍ ଅର୍ଡର (NTO) ଜାରି କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଜାନୁଆରୀ ୧, ୨୦୨୦ ରେ NTO ୨.୦ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ, ସମସ୍ତ ନେଟୱାର୍କଗୁଡ଼ିକ NTO ୨.୦ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି। ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (TRAI)ର ମତ ଥିଲା ଯେ NTO ୨.୦ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ କେବଳ ସେହି ଚ୍ୟାନେଲ ବାଛିବା ଏବଂ ଦେୟ ଦେବାକୁ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ସ୍ୱାଧିନତା ଦେବ, ଯାହାକୁ ସେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହିଁବେ।

କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ପ୍ରସାରଣ ନେଟୱାର୍କର ଏକ ବୁକେରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚ୍ୟାନେଲର ମାସିକ ମୂଲ୍ୟ ୧୫-୨୫ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ TRAI ର ନୂତନ ଟ୍ୟାରିଫ୍ ଅର୍ଡରରେ ଏହି ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ୧୨ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ମାତ୍ର ୧୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଏହି କ୍ଷତି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ନେଟୱର୍କଗୁଡ଼ିକ ବୁକେରୁ କିଛି ଲୋକପ୍ରିୟ ଚ୍ୟାନେଲ ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଏକ ଉପାୟ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି।

କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ?

ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ଲସ୍, କଲର୍ସ, ଜି ଟିଭି, ସୋନି ଏବଂ କିଛି ଆଞ୍ଚଳିକ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଭଳି ଲୋକପ୍ରିୟ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ୩୫ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ଦର୍ଶକ ଷ୍ଟାର ଏବଂ ଡିଜନି ଇଣ୍ଡିଆ ଚ୍ୟାନେଲ ଦେଖିବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମାସକୁ ୪୯ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଚ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ୬୯ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସୋନି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୩୯ ବଦଳରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୭୧ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ZEE ପାଇଁ ୩୯ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ମାସିକ ୪୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ Viacom୧୮ ଚ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ମାସିକ ୨୫ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୩୯ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

   Related Posts