Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା ! ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ବଢିବ ଟିଭି ଦାମ୍

14/09/2020 at 2:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୯ : ଆଗାମୀ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ଟେଲିଭିଜନ ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଗତ ବର୍ଷ ଓପନ ସେଲ ପ୍ୟାନେଲରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତାହା ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ସମାପ୍ତ ହେଉଛି । ଟିଭି ଉଦ୍ୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚାପରେ ରହିଛି । ନିର୍ମିତ ପ୍ୟାନେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଛି ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଓ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବଢାଇବା ସପକ୍ଷରେ ଅଛି । ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଫଳରେ ଟିଭି ମେନ୍ୟୁଫେକଚରିଂରେ ବିନିଯୋଗ ବଢ଼ିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କମ୍ପାନୀ ସେମସଙ୍ଗ ଭିଏତନାମରୁ ନିଜ ଉତ୍ପାଦନ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରି ଏବେ ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ । ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଶେଷ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନେବେ ।

ଟିଭି କମ୍ପାନୀ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କହିଛି ଯେ ଟିଭି ଦାମ୍ ବଢାଇବା ଛଡା ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । କାରଣ ଯଦି ଶୁଳ୍କ ବଦହନଯାଏ ତାହେଲେ କମ୍ପାନୀ ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରେ ଏଲଜି, ପାନାସନିକ୍, ଥମସନ୍, ସେନସୁଇ ସାମିଲ ଅଛି । ଏହିସବୁ କମ୍ପାନୀ ଲାହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିଭି ଦାମ୍ ପାଖାପାଖି ୪ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ୩୨ ଇଞ୍ଚ ଟିଭି ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଓ ୪୨ ଇଞ୍ଚ ଟିଭି ପାଇଁ ୧୨୦୦ ରୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯିବ । ଏହାରୁ ବଡ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଟିଭି ପାଇଁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯିବ ।

   Related Posts