Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଏବେଠୁ ରୁହନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଜୁଲାଇରେ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ, ଏସି, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ !

30/06/2021 at 7:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୬ : କରୋନା ପ୍ରଭାବରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ରହିଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ମାଡ ସହିବାକୁ ପଡୁଛି। ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଉପଭୋକ୍ତା ସାମଗ୍ରୀ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ, ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ଇତ୍ୟାଦିର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଦାମ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିନିଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମାରୁତି ସୁଜୁକି, ହିରୋ ମୋଟର କର୍ପ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉତ୍ପାଦ କମ୍ପାନୀ- ସୋନି, ଏଲଜି ଏବଂ ଗୋଡ୍ରେଜ୍ ଆଦି ନିଜ ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିଓମି, ରିଅଲମି ଏବଂ ଭିଭୋ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଉପଭୋକ୍ତା ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କମ୍ପାନୀ ଆଶଙ୍କା କରୁଛି ଯେ ଏହିସବୁ ଜିନିଷର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବଜାରରେ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତା ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇସ୍ପାତ, ଆଲୁମିନିୟମ, ରବର, ତମ୍ବା, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ରିୟର ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ବୃହତ FMCG କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସାମଗ୍ରୀ, ପ୍ୟାକେଜିଂ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସର ଉପରେ ଯଦି ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡେ ତାହେଲେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର କିଛି ମାସ ପରେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ବଜାର ସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ ସୁଧୁରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯଦି ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ତାହେଲେ ଚାହିଦା ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଏହା ବିକ୍ରୟ ହ୍ରାସ କରିବ ଯେଉଁ କାରଣରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ।

ଗତ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟ ୩ ରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ କାର ନିର୍ମାତା ମାରୁତି ସୁଜୁକି କହିଛି ଯେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କାରର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ସମାନ କଥା କହିଛନ୍ତି।

କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ଉପକରଣ କିଣିବା ମହଙ୍ଗା ହେବ। କାରଣ ଏସି, ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩-୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷର ସମାନ ଅବଧିରୁ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଉପକରଣର ବିକ୍ରି ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ ଉପକରଣ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଗ୍ରଣୀ କମ୍ପାନୀ ବଜାଜ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଜୁଲାଇରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟକୁ ଅତି କମରେ ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ସେହିଭଳି, ଗୋଦ୍ରେଜ୍ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସରେ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟ ୭-୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତମ୍ବା, ଇସ୍ପାତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଘର ଉପକରଣର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏସି ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଉତ୍ପାଦର ଦାମ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ରୁ ୫-୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରିରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏଲଇଡି ପ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ସେମି କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଭାବ ହେତୁ ଟିଭିର ଦାମ ମଧ୍ୟ ବଢିପାରେ। ସୋନି ଏହାର ଟେଲିଭିଜନର ଦାମ ୧୨-୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

   Related Posts