Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

କୃଷ୍ଣ ସାଗରରେ ତୁର୍କିକୁ ମିଳିଲା ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ବିଶାଳ ଭଣ୍ଡାର, ଏର୍ଡୋଗାନ କହିଲେ ହେବ ନୂଆ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭ

20/08/2020 at 8:20 PM

ଅଙ୍କାରା : କୃଷ୍ଣ ସାଗର (ବ୍ଲାକ୍ ସି)ରେ ତୁର୍କିକୁ ମିଳିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ବିଶାଳ ଭଣ୍ଡାର। ଦେଶର ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ଲୋକେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେସେପ ତାଇପ୍ ଏର୍ଡୋଗାନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଖୁସିଖବର ଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଭୂମଧ୍ୟ ସାଗରର ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ ତୁର୍କି ଏହି ଗ୍ୟାସ୍‌ ଭଣ୍ଡାର ସନ୍ଧାନ କରିବା ଏବେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ସହ ବିବାଦକୁ ଉଗ୍ର କରିଛି।

ଏର୍ଡୋଗାନଙ୍କ ଘୋଷଣା ପରେ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ତୁର୍କି ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଦେଶର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ସେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ୭.୬ରୁ ୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ତୁର୍କି ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତମାସରେ ଏରେଗିଲ ନିକଟସ୍ଥ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳର ଟୁନା-୧ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରେସନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ବିଶାଳ ଭଣ୍ଡାର ଥିବାର ଏବେ ସୂଚନା ମିଳୁଛି।

ଟୁନା-୧ ତୁର୍କି ସୀମାବର୍ତ୍ତି ହୁଲଗେରିଆ ଓ ରୋମାନୀୟ ଜଳ ସୀମାରେ ରହିଛି। ରୋମାନିାର ନେପ୍ଟୁଟନ ବ୍ଲକ୍‌ ଠାରୁ ଏହା ବେଶି ଦୂରରେ ନୁହେଁ। ପ୍ରାୟ ୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବ୍ଲାକ୍‌ ସିରେ  ରୋମାନିଆର ନେପ୍ଟୁନ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତ ଗ୍ୟାସ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଜା ଯାଇଥିଲା। ରୋମାନିଆ ଏବେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଗଭୀରତାର ଗ୍ୟାସ୍‌ ଭଣ୍ଡାରର କାମ କରୁଛି। ତେବେ ୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଖୋଜିଥିବା ବିଶାଳ ଭଣ୍ଡାରର କାମ ଏବେବି ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି । ତେବେ ତୁର୍କିର ଦାବି ଯଦିଓ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହେଉ ନାହିଁ ତେବେ  ଉପୁଜିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜର୍ମାନ ଚାନ୍ସେଲର ଏଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲ ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts