Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ତୁଳସୀ ସେବନର ଠିକ ପଦ୍ଧତି ଜାଣିଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ନଯାଇ ଏହି ସବୁ ରୋଗରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି

8/01/2019 at 12:24 PM

ତୁଳସୀ ଏମିତି ଏକ ଗଛ ଏହାକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯିବା ସହ ଏହାର ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି । ତୁଳସୀ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅତି ପ୍ରିୟ । ଏମିତି ତ ତୁଳସୀ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣଭାବେ ତୁଳସୀ ବଣ ତୁଳସୀ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ।
 ବଣ ତୁଳସୀ ଗଛ ସବୁଜ ରଂଗର ଥାଏ। ବଣ ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ଆକାର ଅନ୍ୟ ତୁଳସୀ ଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ବଡ ଥାଏ। ଏହାର ଜଟା ଠାକୁରଙ୍କ ଚୂଳରେ ଲାଗେ ଯାହା ସୁଗଂଧିତ ଏବଂ ସବୁଜ ବାଇଗଣୀ ରଂଗର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ଓ ଏଣ୍ଟିଭାଇରଲ ହୋଇଥାଏ। ୨ଦିନ ଲଗାତାର ଏହାର ୪-୫ଟି ପତ୍ର ଖାଇଲେ ରକ୍ତ ଚାପ  ସମ୍ପୂର୍ଣ  ଠିକ ହୋଇଯାଏ। ଗଣ୍ଠି ବାତ, ପରିଶ୍ରାରେ ପୋଡା , ହେପେଟାଇଟିସ, ପେଟ ରୋଗ, ଅଲସର, ଝାଡା ବାନ୍ତି, ଅରୁଚି, ହାକୁଟି, ଥଣ୍ଡା ଜର ଏବଂ ମଧୁମେହ ଭଳି ରୋଗ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ଓ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ।
 ଏହା ସେବନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାର ସୁଗଂଧରୁ ଡେଂଗୁ ମଶା ଦୂର ହୁଅନ୍ତି। ଅଧିକ ଶୀତରେ ତୁଳସୀର ପତ୍ର ଶୁଖି ଝଡିଯାଏ। ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ନୂଆ ପତ୍ର କଅଁଳି ଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଶୁଖାଇ ରଖିଲେ ତାହା ଶୀତ ଦିନେ କାମରେ ଆସିଥାଏ । ତୁଳସୀପତ୍ର ରସକୁ ବା ଗୁଣ୍ଡକୁ ମହୁ ସହ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ସର୍ଦ୍ଦିଜନିତ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ସେହିଭଳି ମୁହଁରେ ଯଦି ଧଳା ଚିହ୍ନ ହେଉଥାଏ ତାହେଲେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ରସରେ ସାମାନ୍ୟ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସଂପୃକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ରଗଡିଲେ ଧଳା ଚିହ୍ନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

 

   Related Posts