Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟନା AIIMSର ୩୮୪ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଷ୍ଟାଫ୍‌ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ କରୋନା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • କରୋନାକୁ ମାତ୍‌ ଦେଲେ ୨୦୦୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସୁଧୁରୁନି କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୭୬ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନରେ କଟକଣା, କେବଳ ପୂଜକ ହିଁ କରିପାରିବେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ଧାରଣା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ପୋଲିସ-ଜନତାଙ୍କ ସହଭାଗିତା ରହୁ : ଡିଜି ଅଭୟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନାରାୟଣପୁରରେ ପୁଣି ମାଓ ହିଂସା, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଜଣେ ଯବାନ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗଠନ ହେଲା ୭ଜଣିଆ ସେବାୟତ କମିଟି, କିଏ ଟିକା ନେଇଛି, କିଏ ନେବ, କାହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କିପରି ଅଛି ହେବ ତଦାରଖ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ହାଇୱା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ବିପତ୍ତି ଓ ସମସ୍ୟା ଆସିବାକୁ ଥିଲେ ତୁଳସୀଗଛ ଦେଇଥାଏ ଏମିତି ସଂକେତ…

12/07/2019 at 12:47 PM

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏମିତି କିଛି କଥା ରହିଛି ଯାହାକି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖ​‌ରେ ଅଜ୍ଞାତ ରହିଛି। ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସେହି ଅଜଣା କଥା କହିଲେ, ସେମାନେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ବିଶ୍ବାସ କରିନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ କହି ଆଡ଼େଇ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି ଅଜଣା କଥା ଆପଣମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହାକି ହୁଏତ ଆପଣମାନେ ଜାଣିନଥିବେ।

କୁହାଯାଏ କି ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପରେ ସମସ୍ତେ ମାନନ୍ତି। ଯେଉଁ ଘର ଅଗଣାରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରହିଥାଏ ସେହି ଘରେ ଯଦି କୌଣସି ପାରିବାରିକ ଓ ଅର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବାକୁ ଯାଉଥାଏ ତାହେଲେ ତୁଳସୀ ଗଛ କେତେକ ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ । ଏଥିସହ ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ବହୁ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏମିତି ଛୋଟ ମୋଟ ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ବର ଭଳି ରୋଗରୁ ଏହି ପତ୍ର ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

ତୁଳସୀ ପତ୍ର ରସ ପାନ କଲେ ବିଭିନ୍ନ ବଡ଼ ରୋଗ​‌ରୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ରାହି ମିଳିଥାଏ। ଏପରିକି ଯେଉଁ ଗୃହ​‌ରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରହେ ସେହି ପରିବାର ସଦସ୍ୟାଙ୍କୁ କୌଣସି ରୋଗ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ନଥାଏ। ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ନେଇ ବହୁ ଅଜଣା କଥା ରହିଛି। ଏହି ଗଛ ସହ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ, ଯେଉଁ ଗୃହରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରହିଛି। ସେହି ଘରେ ଅର୍ଥ ଅନଟନ ଓ ଦରିଦ୍ରତା ପାଖ ମାଡ଼ ମାଡ଼େ ନାହିଁ।

ଏହି ପବିତ୍ର ଗଛର ଆଉ ଗୋଟେ ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି। ଯଦି ପରିବାର ଉପରକୁ କିଛି ସଂଙ୍କଟ ଆସୁଛି,ତେବେ ଘରେ ଅଗଣାରେ ଥିବା ତୁଳସୀ ଗଛ ବିପଦର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ। ଏହି ବିପଦରୁ ଟଳିବା ପାଇଁ ତୁଳସୀ ଗଛ ପୂଜା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କିଛି ପଣ୍ଡିତ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ବିପଦ ମୁଣ୍ଡ ଉପରୁ ଟଳି ଯାଇଥାଏ।

ଘର ଅଗଣାରେ ଥିବା ତୁଳସୀ ଗଛର ପତ୍ର ଯଦି ଅଚନାକ ଶୁଖିଯାଏ। ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଉପରକୁ କିଛି ବିପଦ ଆସୁଛି ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ। ଏହି ବିପଦରୁ ମୁକ୍ତ ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ ଇଷ୍ଟଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ସହିତ ଗୃହରେ ଥିବା ତୁଳସୀ ଗଛ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ପରିବାର ଉପରକୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ବାଟ ଭାଙ୍ଗି ପଳେଇ ଯିବ।

ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ବାସ୍ତୁ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ତେବେ ଘର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଘରର ବାସ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବା ସହ ଘରର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛ ପୂଜା କରନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧିରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ସହ ଘର ଉପରକୁ ଆସୁଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ।

   Related Posts