Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଶହ ଶହ ପଶୁ, ପକ୍ଷୀଙ୍କ ବଳିରେ ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେବ ସାନଖଳା ଓ ବଡଖଳା – ରାତି ପାହିଲେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୁଲିଆ ଯାତ୍ରା

30/12/2019 at 6:12 PM

ବଲାଙ୍ଗୀର ୩୦।୧୨ – ଶୁଲିଆ ମହେ।ତ୍ସବ ପାଇଁ ଦୁଲୁକିଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ କଳା, ସଂସ୍କୃତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେ।ଇଛି ଶୁଲିଆ ମହେ।ତ୍ସବ ।  ସେପଟେ ରାତି ପାହିଲେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୁଲିଆ ଯାତ୍ରା । ଶହ ଶହ ପଶୁ, ପକ୍ଷୀଙ୍କ ବଳିରେ ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେବ ସାନଖଳା ଓ ବଡଖଳା ।

ବାଜୁଛି ପାରମ୍ପାରିକ ଢୋଲ ତାସା ନିଶାନ । ହାତରେ ରହିଛି ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ର ସସ୍ତ୍ର। ଝୁଲି ଝୁଲି ନାଚି ନାଚି ବେଶ ଉତ୍ସାହର ସହ ନିଜ କଳା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକ। ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଶୁଲିଆ ପୀଠର। ଚଳିତ ଥର ପ୍ରଥମ ଥର କରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶୁଲିଆ ମହୋତ୍ସବ। ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାରମ୍ପାରିକ ନୃତ୍ୟ ଗୀତ ସହ ଜମିଥିଲା ରାବଣ ଦରବାର । ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ସୂବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନାମିଦାମି କଳାକାର ସେମାନଙ୍କ କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।ପରେ ପରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ପୁରର ବିଶିଷ୍ଟ ଗୀତିକାର ଶାସ୍ବତ ତ୍ରିପାଠିଙ୍କ ରଙ୍ଗବତୀ ଗୀତରେ ଝୁମିଥିଲେ ଦର୍ଶକ। ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତରେ ମହେ।ତ୍ସବକୁ ମନ ଭରି ଉପଭେ।ଗ କରିଥିଲେ ସମସ୍ତେ ।

ସେପଟେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଶୂଲିଆ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଶେଷ ହେ।ଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ରାତି ପାହିଲେ ପଶୁ,ପକ୍ଷୀଙ୍କ ବଳିରେ ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେବ ଶୁଲିଆ ପୀଠ । ଆସନ୍ତା କାଲି ସକାଳ ୮ ଟାରେ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ଧଳା କୁକୁଡା ଓ ପରେ ଗୋଟିଏ ଧଳା ଛେଳି ବଳି ପଡିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବଳି ପ୍ରଥା । ଆଜି ରାତିରେ ନିଶି ପୂଜା କରାଯିବା ସହ ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯାତ୍ରା । ଯାତାରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଝାରଖଣ୍ଡ, ଛତ୍ତିଶଗଡ ସହ ବହୁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆଦିବାସୀ ଭକ୍ତ ସାମିଲ ହେବେ ।

ତିନି ଦିନ ଧରି ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା କଳା ସଂସ୍କୃତିକୁ ଏକ ନୂଆଁ ଦିଗ ଦେବ ଶୁଲିଆ ମହୋତ୍ସବ ।  ଅନ୍ୟ ପଟେ ନିଜ ପାରମ୍ପାରିକ ପୂଜା ସହ ପ୍ରଥାକୁ ପୁଣିଥରେ ପାଳନ କରିବେ ଆଦିବାସୀ ।

   Related Posts