Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସୁମାତ୍ରାରେ ୭.୪ ତୀବ୍ରତାର ଭୂମିକମ୍ପ, ସୁନାମୀ ଆଶଙ୍କା

2/08/2019 at 6:28 PM

ଜାକାର୍ତ୍ତା ୨।୮:  ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସୁମାତ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି।  ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରେ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିବା ଏହି କମ୍ପନର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୪ ମପା ଯାଇଛି।  ଭୂମିକମ୍ପର ଉତ୍ପତି ସ୍ଥଳ ସମର ଉପକୂଳରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଥିବା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ପାଣିପାଗ ଓ ଭୂ-ଗର୍ଭିୟ ସର୍ଭେକ୍ଷଣ ବିକେଏମଜି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମ ଜାଭା ଉପକୂଳରେ ସୁନାମୀ ସତର୍କତା ଜାରୀ ହୋଇଛି।

ପଶ୍ଚିମ ଜାଭା ଉପକୂଳର ବାଣ୍ଟେନ, ଲାମ୍ପଙ୍ଗ ଓ ବେଙ୍ଗକୁଲୁ ପାଇଁ ଏହି ସତର୍କତା ଜାରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଣ୍ଟେନ ଉପକୁଳର ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଲି କରିଦିଆଯାଇଛି। ଭୂମିକମ୍ପର ପ୍ରଭାବ ୧୭୪ କିଲୋମିଟର ଦୂର ରାଜଧାନୀ ଜାକାର୍ତ୍ତାରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଭୂମି କମ୍ପଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ଅଚାନକ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନଥିବା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଭୂମିକମ୍ପ ସାଧାରଣ ଘଟଣା। ଏଠାକାର ଭୌଗଳିକ ସଂରଚନା ହିଁ ଏହି ଭଳି। ପେସିଫିକ ରିଙ୍ଗ ଅଫ ଫାୟାର୍ସ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଦେଶରେ ରହିଛି ୩୫ଟି ଜ୍ୱଳାମୁଖୀ। ଏଣୁ ପ୍ରାୟତଃ ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବା ଏକ ବିଶ୍ୱର ଏକ ବିରଳ ଦେଶ। ଗତ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଓ ପରବର୍ତ୍ତି ସୁନାମୀ ଯୋଗୁ ସୁଣ୍ଡାଷ୍ଟ୍ରେଟରେ ଭିଷଣ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା।  ତା ପରେ ପରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କମ୍ପନ ଅନୁଭୂତ ହେଲାଣି। ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଭୂମିକମ୍ପର ଉତ୍ପତି ସ୍ଥଳ ଥିବାରୁ ଉଚ୍ଚ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି।  

   Related Posts