Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଚର ହାଇଦର ଗିରଫ ।। ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ ।। ପୋଲିସ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ।। ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଫେରାର
  • ||
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ସଲୀଳ ସମାଧି, ପିଉସୀଙ୍କ ଘରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାନିଲେନି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସିଲ୍ ହେଲା ଦୋକାନ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଧର୍ମଗଡ ବଣିକ ସଂଘର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ସହର
  • ||

ବଗଦାଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକା ସେନାକୁ ପହଞ୍ଚାଇଥିବା ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁରର ଫଟୋ ସେୟାର କଲେ ଟ୍ରମ୍ଫ, ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ

29/10/2019 at 7:06 PM

ୱାସିଂଟନ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ସେନାର ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ କୁକୁର ଫଟୋ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ସାର୍ବଜନିକ କରିଛନ୍ତି। ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ୍ ନେତା ଅବୁବକର ଅଲ-ବଗଦାଦୀକୁ ସେନା ହତ୍ୟା କରିବାରେ ଏହି କୁକୁରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଏହା ଏକ ବେଲଜିୟନ ମାଲେନସ ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ କୁକୁର ପାକିସ୍ତାନ ଏବୋଟା ବାଦରେ ଅଲକାଏଦା ନେତା ଓସାମାବିନ ଲାଡେନକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିବାରେ ନେଭି ସିଲ କମାଣ୍ଡୋମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିଥିଲା।

ଏହି କୁକୁରର ଫଟୋ ସେୟାର କରି ଟ୍ରମ୍ଫ ଟ୍ୱିଟ୍ ରେ ଉଲ୍ଳେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଏପରି ଏକ ଅଦଭୂତ କୁକୁରର ଫଟୋ ସାର୍ବଜନିକ କରୁଛି ଯିଏ ଆଇଏସ୍ ନେତା ଅବୁ ବକର ଅଲ-ବଗଦାଦୀକୁ ଧିରବା ଓ ମାରିବାରେ ବଡ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛି’।ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତକାଳରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରଙ୍କୁ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତରେ ବି ଏହି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆସାମର କାଜିରଙ୍ଗା ଉଦ୍ୟାନରେ ଚୋରା ପଶୁ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ଧରିବା ରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି।  

କେବଳ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ନୁହେଁ ସିଆରପିଏଫ ଗତ ୨୦୧୧ ମସିହାରୁ ଏହି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରଙ୍କୁ ମାଓ ଉପଦ୍ରୁତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ଏହି କୁକୁର ପ୍ରଜାତି ଅସମ୍ଭବ ଘ୍ରାଣ ଶକ୍ତିର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମି ମଧ୍ୟ। ଏମାନେ ଦୈନିକ ୨୫ରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ବାଟ ଚାଲିଯାଇପାରନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏମାନେ ଭାରି ଲଢୁଆ ମଧ୍ୟ।

   Related Posts