Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆମେରିକା ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ ରହିଛି ଚୀନ୍ ହାତ

20/12/2020 at 9:01 PM

ୱାସିଂଟନ: ଆମେରିକା ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠୁ ବଡ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ସାଇବର ହ୍ୟାରମାନେ ଦେଶର ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସିନ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଅଫ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ମାଇକ୍‌ ପମ୍ପେୟୋ ଋଷୀୟ ହ୍ୟାକରଙ୍କ ହାଥ ନେଇ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ। ତେବେ  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା ରିପବ୍ଲିକାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଥମ ଥର ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଏପରି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଚୀନ୍‌ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ହାତ ଥାଇପାରେ ବୋଲି ସେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମାମଲାରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଶନିବାର ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସାଇବର ହ୍ୟାକ୍‌ ନେଇ ବାସ୍ତବିକତା ବଦଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଜବର ପରିମାଣ ବେଶ ବଡ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ସୂଚନାରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଠାକ୍‌ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି ଓ ସବୁକିଛି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଯାହା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ତାହା ହେଉଛି ଗୁଜବ। ମିଡିଆରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ଏପରି ଅବାନ୍ତର ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଥିବା ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମିଡିଆ ଚୀନ୍‌ କଥା ଭାବିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି।  

ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଅଫ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ପମ୍ପେୟୋ ଆମେରିକା ଉପରେ ସବୁଠୁ ବଡ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା କହିଥିଲେ ଓ ଏହା ପଛରେ ଋଷୀୟ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ହାତ ଥିବାର ସେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ। ତେବେ ହ୍ୟାକରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ତାହା ସେ ଜାଣିନଥିବା କହିଥିଲେ। ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ହ୍ୟାକରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହୁଏତ ଦେଶର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ରହସ୍ୟ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଡିଜାଇନ, କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ସମ୍ପର୍କିତ ଗବେଷଣା ଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ସାଙ୍ଗକୁ ବଡ ନେତା ଓ ଉଦ୍ୟୋଗପତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଲାଗି ହୁଏତ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ  ହୋଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ହ୍ୱାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିବାର ଥିଲା ବୋଲି ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହାକୁ ରୋକି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଚୀନ୍‌କୁ ନେଇ ଟ୍ରମ୍ପ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ନେଇ ହ୍ୱାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍ ତୁରନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ନାହାନ୍ତିକି ପମ୍ପେୟୋଙ୍କ ଋଷ ବିବୃତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇନାହିଁ।

   Related Posts