Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଆମେରିକା ପୁଣି ଥରେ କରିପାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆକ୍ରମଣ, କରୋନା ଛାଇରେ ବଢୁଛି ଯୁଦ୍ଧ ଭୟ

28/05/2020 at 3:06 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୮।୫: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି କିଛି ଭୁଲ ହୁଏ ତେବେ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ ହେବ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ସେ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆମର ଭୂମିକା ଲଢୁଆ ସେନାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବଦଳିଛି ଏବଂ ଆମେ ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ଅର୍ଥାତ୍ ପୋଲିସର ଭୂମିକାରେ ଅଛୁ। ଆମର ସୈନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଆମର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା  । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ତାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛୁ ଏବଂ ଯଦି ଆମର ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଘଟେ ତେବେ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ। ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କେବେ କରାଯାଇ ନଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଯଦି ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଥାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ପଠାଯାଇପାରିବ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ନକରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮୦୦୦ ରୁ କମ୍ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ୨୯ ରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ହିଂସା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବିଭିନ୍ନ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଏବଂ ତାଲିବାନର କୌଣସି ସମର୍ଥନ ନହେବାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧ ନେଇ ଭୟର ବାତାବରଣ ଦେଖାଦେଇଛି । ବିଶ୍ବର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧର ଧମକ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଅମେରିକା ମଧ୍ୟ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛି ।

   Related Posts