Monday, December 9, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ଆରତୀ-ମହାନଦୀ ସହ ମଶିଛନ୍ତି ଏହି ଦୁଇ ନଦୀ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ୧୪।୧୧ – ସଂଗମରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ଆରତୀ ।  କେବଳ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମନୋଭାବ ପାଇଁ ମହା ଆରତୀ ନୁହେଁ ବରଂ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ ପୁଣ୍ୟତୋୟା ଚୀରସ୍ରୋତା ମହାନଦୀର ଅବିରତ ଧାରାରେ ଉତ୍କଳୀୟଙ୍କୁ ଯୋଡିବାର ପ୍ରୟାସ । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରର ପ୍ରାଚୀନ ଶୈବପୀଠ ରାମେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର ପାର୍ଶ୍ବ ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମରେ ଆୟୋଜିତ ହେ।ଇଯାଇଛି ମହା ଆରତୀ । ସଙ୍ଗମରେ ଜଳଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରାଧନା ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଭିତରେ ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି ।

ଚିରସ୍ର।ତା ମହାନଦୀକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମ ଆରତୀ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆୟେ।ଜିତ ହେ।ଇଯାଇଛି ମହା ଆରତୀ । ସହରର ପ୍ରାଚୀନ ଶୈବପୀଠ ବାବା ରାମେଶ୍ବର ମନ୍ଦିରର ପାର୍ଶ୍ବରେ ପ୍ରବାହିତ ଚିରସ୍ରୋତା ମହାନଦୀ,ତେଲନଦୀ ଓ କର୍ପୂର ନଦୀର ମିଳନ ସ୍ଥଳୀ ତ୍ରୀବେଣୀ ସଙ୍ଗମରେ ମହା ଆରତୀ କରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାଗରଣ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମହା ଆରତୀର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଛୋଟ ଆରତୀ, କର୍ପୁର ଆରତୀ, ଆଲଟ ସେବା, ଚାମର ସେବା ପରେ ହୋଇଥିଲା ମହା ଆରତୀ । ତିନିଜଣ ପୂଜକଙ୍କ ଏହି ସେବା ବେଳେ ହରିବୋଲ ହୁଳହୁଳି ଧ୍ଵନିରେ କମ୍ପି ଉଠିଥିଲା ସଙ୍ଗମସ୍ଥଳୀ ।

ରାମେଶ୍ବରଙ୍କ କୃପା ଲାଭ ସହ ମହା ଆରତୀରେ ସାମିଲ ହେ।ଇଥିଲେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ ମହାନଦୀ ପାଇଁ ନେଇଥିଲେ ଶପଥ । ୫ ବର୍ଷ ଧରି ଆୟେ।ଜିତ ହେ।ଥଇ ଆସୁଥିବା ଏହି ଅନନ୍ୟ ସଂଧ୍ୟା ଆଳତୀ ସମାରୋହକୁ ବେଶ୍ ଉପଭେ।ଗ କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ।

ମହାନଦୀକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ ରଖିବାକୁ ସଙ୍ଗମ ଆରତୀ କମିଟିର ପ୍ରୟାସ ବାସ୍ତବରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ।

245 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର