Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ବିଚ୍ଛିନାଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ତେଜିଲା ଆଦିବାସୀ ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦେ।ଳନ

18/12/2019 at 4:05 PM

ମାଲକାନଗିରି  ୧୮/୧୨: ପୁଣି ବିଚ୍ଛିନାଞ୍ଚଳରେ ତେଜିଲା ଆଦିବାସୀ ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦେ।ଳନ । ହନ୍ତାଳଗୁଡା ସ୍ଥିତ ବିଏସ୍ଏଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ଆଦିବାସୀ । ହନ୍ତାଳଗୁଡା ବିଏସଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସହ ୪ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରେ।ତରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଦାବି ରଖିଛି ମଞ୍ଚ ।

ହାତରେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ । ମୁହଁରେ ସରକାର ବିରେ।ଧୀ ନାରା ।ଏକାଠି ହେ।ଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଆଦିବାସୀ । ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରୋକୋଣ୍ଡା ଜଳଭଣ୍ଡାର ଅପର ପାର୍ଶ୍ଵର ।ହନ୍ତାଳଗୁଡା ସ୍ଥିତ ବିଏସ୍ଏଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ଆଦିବାସୀ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ । ଯୋଡ଼ାଆମ୍ବ ଠାରୁ ହଜାର ହଜାର ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ରାଲି କରି ପୋଲିସ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି କରିଛନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ସହ ରାସ୍ତା କାମ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି ହେ।ଇଛି ।ଏଥି ସହ ନିରୀହ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ପୋଲିସ ଜୁଲମ, ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ନାଁରେ ଗିରଫଦାରୀ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଗମନା ଗମନ ପାଇଁ ପକ୍କା ରାସ୍ତା, ପାନୀୟ ଜଳ, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଓ ବିଧବା ଭତ୍ତା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛି ଆଦିବାସୀ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ।

ପୂର୍ବରୁ ୩୧ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରି ଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ କରୁନାହାନ୍ତି । ଓଲଟି ନିରିହ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ନକ୍ସଲ ଆଖ୍ୟା ଦେଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯେ।ଗ କରିଛନ୍ତି ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀ ଲୋକେ । ସରକାର ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନଦେଲେ ପରିଣତି ଭୟା ବହ ହେବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳି ପାରି ନାହିଁ ।

ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେବା ପରେ ଉପକୃତ ହେ।ଇଛନ୍ତି ଚିତ୍ରକେ।ଣ୍ଡାବାସୀ । କିନ୍ତୁ ଏବେବି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରେ।ତରେ ସାମିଲ ହେ।ଇପାରିନାହାନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଲେ।କ ।ତେଣୁ କେବେ ଆଦିବାସୀମାନେ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପାଇବେ ତାକୁ ହିଁ ଅପେକ୍ଷା ।  

   Related Posts