Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

କନ୍ଧମାଳ ଲୋକସଭା : ମଇଦାନରେ ଉପକୂଳର ଦୁଇ ହେଭିୱେଟ୍ ଅଚ୍ୟୁତ ଓ ଖାରବେଳଙ୍କ ସହ ମନୋଜଙ୍କ ଫାଇଟ୍

7/04/2019 at 6:46 PM

କନ୍ଧମାଳ ୭|୪ (ସୁନିଲ ପଟ୍ଟନାୟକ) : ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟର ଯେଉଁ କେତୋଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଉପରେ ସାରା ରାଜ୍ୟର ନଜର ରହିଛି ତା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କନ୍ଧମାଳ ଆସନ । ଏଠାରେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ହେଭିୱେଟ୍ ନେତା ବିଜେଡିର ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଏବଂ ବିଜେପିର ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରେ ଏଠାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ନିର୍ବାଚନ ।

ଉପକୂଳରୁ ଉଡ଼ିଯାଇ କନ୍ଧମାଳରେ ବସିଲେ । ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡିର ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଓ ବିଜେପିର ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ  ଓ କଂଗ୍ରେସର ମନୋଜ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ । ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ।ଏବେ କନ୍ଧମାଳରେ ଅସଲ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ।  କନ୍ଧମାଳର ଆଦିବାସୀ ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ଆଖି, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ଆଖି । ଆଉ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେଡିର ବଳ ହିଁ ଭରସା। 

ସେପଟେ ଖାରବେଳ ବି ତାଙ୍କ ନିଜ ଦଳଛାଡ଼ି କନ୍ଧମାଳରେ  ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା କନ୍ଧମାଳ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ । ୨୦୦୯ରେ ଏଠାରୁ ବିଜେଡିର ରୁଦ୍ରମାଧବ ରାୟ, ୨୦୧୪ରୁ ବିଜେଡିର ହେମେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ହେମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉପନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ବରୀ ସିଂହ ବି ଜିତିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଖେଳ ଅଲଗା, ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପି କ୍ୟାମ୍ପରେ । ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ସେ ପଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଚ୍ୟୁତଙ୍କୁ  ଏଠି ଖୁବ୍‌ ଝାଳ ବୁହାଇବାକୁ ପଡୁଛି।

୨୦୧୪ରେ କନ୍ଧମାଳ ଲୋକସଭା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିଗୁଡ଼ା, ଜି.ଉଦୟଗିରି, ଫୁଲବାଣୀ, କଣ୍ଟାମାଳ, ବୌଦ୍ଧ, ଦଶପଲ୍ଲା ଏବଂ ଭଞ୍ଜନଗର ଏ ୭ ବିଧାନସଭାରୁ କେବଳ ଜି ଉଦୟଗିରିରେ କଂଗ୍ରେସ ଜିତିଥିଲା ବାକି ୬ରେ ଜିତିଥିଲା ବିଜେଡି। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବି ଖାରବେଳଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଛି ବିଜେପି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେଡିର ଅନ୍ତରଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଦଳ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି, ସେପଟେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଆଶାୟୀ ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ମନାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, ଖାରବେଳ।

ଉଭୟ ଅଚ୍ୟୁତ ଓ ଖାରବେଳଙ୍କ ତୁଳନାରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନୋଜ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ଲୋକାଲ କାର୍ଡ। ମାଟି ପୁଅକୁ ଜିତାଇବା ସେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ।

କନ୍ଧମାଳ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମୈଦାନରେ ୫ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ତାରିଖରେ ମତଦାନ ହେବ।

   Related Posts