Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତରେ କରୋନା ଔଷଧର ଟ୍ରାଏଲକୁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ, ଅତିଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଭଲ ଖବର

8/05/2020 at 4:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୮|୦୫: ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଭାକସିନ୍ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦିନରାତି ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଭିପିରାବିର୍ ନାମକ ଏକ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ୍ ଓଷଧକୁ ଦେଶରେ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଔଦ୍ୟଗିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ ବା ସିଏସଆଇଆର୍ ଏହାର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା  ପରେ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ସିଏସଆଇଆରର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଶେଖର ମାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫାଭିପିରାବିର୍ ଏପରି ଏକ ଔଷଧ ଯାହା ଏନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି । ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଲଢିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ସିଏସଆଇଆର ଓ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପାନୀ ମଞ୍ଜୁରୀ ମାଗିଥିଲା । କେବଳ ଆଇସିଏସଆରକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହାର କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଏଅତିଶୀଘ୍ର ଭଲ ଖବର ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫାବିପିରାବିର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଔଷଧ । ଏହାର ଟ୍ରାଏଲରେ ସିଧା ଫେଜ୍ ୨ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ବ କରାଯିବ ।  ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ୍ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଟ୍ରାଏଲର ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ଆସେ ତେବେ ଏଥିରୁ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

   Related Posts