Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାର୍ଦ୍ଦିକ ୩୦ ବଲ୍‌ରୁ ୪୦ ରନର ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଅପରାଜିତ ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି। କିରଣ ପୋଲାର୍ଡ ୧୫ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ।
  • ||
  • ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଲା ଗାଡ଼ି, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||

ଭାରତରେ କରୋନା ଔଷଧର ଟ୍ରାଏଲକୁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ, ଅତିଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଭଲ ଖବର

8/05/2020 at 4:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୮|୦୫: ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଭାକସିନ୍ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦିନରାତି ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଭିପିରାବିର୍ ନାମକ ଏକ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ୍ ଓଷଧକୁ ଦେଶରେ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଔଦ୍ୟଗିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ ବା ସିଏସଆଇଆର୍ ଏହାର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା  ପରେ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ସିଏସଆଇଆରର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଶେଖର ମାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫାଭିପିରାବିର୍ ଏପରି ଏକ ଔଷଧ ଯାହା ଏନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି । ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଲଢିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ସିଏସଆଇଆର ଓ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପାନୀ ମଞ୍ଜୁରୀ ମାଗିଥିଲା । କେବଳ ଆଇସିଏସଆରକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହାର କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଏଅତିଶୀଘ୍ର ଭଲ ଖବର ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫାବିପିରାବିର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଔଷଧ । ଏହାର ଟ୍ରାଏଲରେ ସିଧା ଫେଜ୍ ୨ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ବ କରାଯିବ ।  ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ୍ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଟ୍ରାଏଲର ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ଆସେ ତେବେ ଏଥିରୁ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

   Related Posts