Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛି ଗଛ, ଗିରଫ କରିଥିଲେ ନିଶାଖୋର ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅଧିକାରୀ

28/10/2020 at 10:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୦: ଭାରତକୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦେବା ପାଇଁ କେତେ ମହାପୁରୁଷ ନିଜର ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ସ୍ବାଧୀନତା ଲଢେଇରେ କାହାକୁ ଇଂରେଜମାନେ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ତ କେହି କେହି ସ୍ବଇଚ୍ଛାରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବହୁ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଗିରଫ ହୋଇ କାରାଗାରରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଦେଶପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଇଂରେଜ ଗିରଫ କରୁଥିବା ଶୁଣିଥିବେ କିନ୍ତୁ ଗଛକୁ ଗିରଫ କରିବା ଶୁଣିନଥିବେ। ଗଛକୁ ଗିରଫ ? ହଁ ଗଛକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ବି ସେହି ଗଛକୁ ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧାଯାଇ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଗଛକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ ଜଣେ ନିଶାଖୋର ଇଂରେଜ ଅଧିକାରୀ।

୧୮୮୯ର ମାମଲା। ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବି ଆମର ଥିଲା। ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ପଖତୁନଖ୍ବା ସ୍ଥିତ ଆର୍ମୀ କ୍ୟାଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟର ଜଣେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅଧିକାରୀ ନିଶାରେ ଚୁର ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାଁ ଜେମ୍ସ ସ୍କିଡ୍‌ ଥିଲା। ନିଶା ସେବନ କରି ଜେମ୍ସ ପାର୍କରେ ବୁଲୁଥିବା ବେ​‌ଳେ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା କି ଗଛଟି ତାଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି। ଆଉ ଖୁବ କମ୍‌ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମାରିଦେବ । ସେ ସଂଗେସଂଗେ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଲେ କି ଗଛକୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ। ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସୈନ୍ୟମାନେ ଗଛକୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଲୁହା ଶିକୁଳି​‌ରେ ବାନ୍ଧି ପକାଇଥିଲେ। ପରେ  ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଗଲା କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ସେ ଗଛ ସଜା କାଟୁଛି। ସେହିଭଳି ଗଛର ଗଣ୍ଡିରେ ଶିକୁଳି ବନ୍ଧାଯାଇଛି।

କିଛି ଲୋକଙ୍କ କିହିବା କଥା ହେଲା ଏହି ଗଛ ଇଂରେଜ ଶାସନର ମୁକସାକ୍ଷୀ। ଏହି ଗଛକୁ ଦେଖିବା ପରେ ପିଲାମାନେ ଜାଣିପାରିବେ ଇଂରେଜମାନେ କିଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ଗଛର ଗଣ୍ଡିରେ ଏକ ବୋର୍ଡ ଲଗାଇଦେଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଥିଲା ‘ଆଇ ଆମ୍‌ ଅଣ୍ଡର ଆରେଷ୍ଟ।’ ତେବେ ଏଥିରେ ପୁରା କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଲେଖା ଅଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଶାସନ କରିବା ପରେ ଇଂରେଜମାନେ ଚାଲିଗଲେ, ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଅଲଗା ହୋଇଗଲା କିନ୍ତୁ ଗଛଟି ଆଜି ଇଂରେଜଙ୍କ ଶାସନ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମନେପକାଉଛି।  

   Related Posts