Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ବ୍ଲକ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପସି ଟେଣ୍ଡରଧାରୀଙ୍କ ଡିଡି ଚିରିବା ଘଟଣା, ଯୁବ ନେତା କରୁଣା ସାଗର ଖଟୁଆ ଗିରଫ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନିଆଁ ଲାଗି ଫାଟିଗଲା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲା ପୁରା ପରିବାର
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ୮ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୯ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବଜ୍ରପାତ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଓଡିଆ ଖେଳାଳି ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଉପଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲଗାଇବେ ଦୋକାନୀ, ନଚେତ ଖୋଲିପାରିବେନି ଦୋକାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ- ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଯୁବଶିଳ୍ପୀଙ୍କ କମାଲ୍, ଆଇସକ୍ରିମ୍ କାଠିରେ ନିର୍ମାଣ କଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜାନନ ବେଶ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଦନ୍ତାହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଗାଁରେ ପସି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଟେକି ନେଲା ଚାଉଳ ବସ୍ତା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଗୋରୁ ଭର୍ତ୍ତି କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||

ଆଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ, ମଣିଷ ଦେହରେ ଉଠିଛି ଗଛ : ୨୫ଟି ଅପରେସନ ପରେ ବି ମିଳୁନି କୌଣସି ସୁଫଳ

22/01/2019 at 2:53 PM

ଢାକ୍କା ୨୨|୧: ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ହାତରେ ଗଛ ଉଠୁଛି | ବାଂଲାଦେଶର ଏହି ‘ଟ୍ରି ମେନ’ଙ୍କର ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ତାଙ୍କ ଗଛ ଉଠିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି | ଟ୍ରି ମେନ ଆବୁଲ ବାଂଝଦରଙ୍କୁ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ରୋଗ ହୋଇଛି | ତାଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡରେ ଗଛ ଭଳି ଚେର ବଢିଥାଏ | ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅବୁଲଙ୍କ ଏହି ରୋଗ ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଦୁନିଆକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ କରିଥିଲା | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଅପରେସନ କରେଇ ସାରିଲେଣି | କିନ୍ତୁ ଏବେ ଯାଏଁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ |

ଅପରେସନ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତ ଗୋଡରେ ଗଛ ଚେର ଭଳି ଶାଖା ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି | ଅବୁଲଙ୍କୁ ଇପିଡର୍ମୋଡିସପ୍ଲାସିଆ ଭେରୁସିଫର୍ମିସ ନାମକ ରୋଗ ହୋଇଛି | ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି | ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ନିଜ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗରେ ଗଛର ଚେର ଭଳି ଶାଖା ରହିଛି | ଏଥିପାଇଁ ଅବୁଲଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ହାତରେ ୫ କେଜି ଓଜନ ଟେକି ଧରିଲା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମରେ ଡ଼ିଫେକ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ | ଏହାଫଳରେ ମଣିଷ ଏଚପିଭି ଶିକାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଚର୍ମ କର୍କଟ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ | ଏହା ଏକ ବିରଳ ରୋଗ | ପୁରା ଦୁନିଆରେ ଏହି ରୋଗରେ ହାତ ଗଣତି କିଛି ଲୋକ ପୀଡିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ ମସିହା ପରେ ଅବୁଲ ୨୫ଟି ଅପରେସନ କରାଇସାରିଛି | କିନ୍ତୁ ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ |

ଢାକା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ଜଟିଳ ରୋଗ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ଅବୁଲ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତେ | କିନ୍ତୁ ହଠାତ ସେ ଘରକୁ ପଳାଇଥିଲେ | ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଫେରି ଆସି ଚିକିତ୍ସା କରାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବୁଲ ଆସିନଥିଲେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି | ୨୦ ତାରିଖରେ ଅବୁଲ ନିଜ ମା’ଙ୍କ ସହ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଗଲାଣି ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି | ଆଉ ୫/୬ଟି ଅପରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି |

୧୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅବୁଲ ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ଚେର ଭଳି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଜିନିଷ ବଢୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ରୋଗ ତାଙ୍କ ହାତକୁ ପୁରା ଘୋଡାଇ ଦେଲା | ଯାହାଫଳରେ ସେ ନିଜ ହାତରେ ଖାଇ ମଧ୍ୟ ପାରୁନାହାନ୍ତି | ସେ ନିଜେ ଗାଧେଇ ମଧ୍ୟ ପାରୁନାହାନ୍ତି | ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ଅବୁଲଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର ବହନ କରୁଛନ୍ତି |

ଡ଼ିଏମସିଏଚର ନିର୍ଦେଶକ ସାମନ୍ତା ଲାଲ ସେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ୩ଜଣ ଅଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଏଭଳି ରୋଗ ହୋଇଛି | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକ ଗାଁରେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଜଣେ ଯୁବକର ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଅପରେସନ ହୋଇଥିଲା |

   Related Posts