Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ରହିଛି ରହସ୍ୟମୟ ଗୁପ୍ତଧନ: ଯାହାକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଖୋଜି ପାରିନାହାନ୍ତି

9/04/2020 at 5:51 PM

ଅଲବର ୦୯/୦୪ : ଭାରତରେ ଅନେକ ପ୍ରାଚୀନ ଦୁର୍ଗ ରହିଛି | ଏମିତି ଅନେକ ଦୁର୍ଗ ରହିଛି ଯାହାର କିଛି ନା କିଛି ବିଶେଷତ୍ୱ ଓ ରହସ୍ୟ ରହିଛି | ଏମିତି ଏକ ଦୁର୍ଗ ଅରାବଲି ପାହାଡ ଉପରେ ରହିଛି | ଏହି ଦୁର୍ଗର ପୁରା ପାଚେରୀ ପାହାଡ ଉପରେ ରହିଛି | ଏହି ପାଚେରୀ ଚାରିପଟେ ସବୁଜ ଘନ ବୃକ୍ଷ ରହିଛି | ଏହି ଦୁର୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଯେ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁ ଦୂରରୁ ଲୋକେ ଆସିଥାନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦୁର୍ଗ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଏସପିଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏବେ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡୁନି | ଏବେ କେବଳ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଏକ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ନିଜ ନାଁ ଲେଖି ଯିବାକୁ ପଡେ |

ଏହି ଦୁର୍ଗ ‘ଵାଲା କିଲା’ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ରାଜସ୍ଥାନର ଅଲବର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ | ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ‘ଅଲବର ଫୋର୍ଟ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଅଲବରର ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ଦୁର୍ଗ | ଏହା ୧୪୯୨ ମସିହାରେ ହସନ ଖାଁ ମେବତୀ ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହାର ଭବ୍ୟ କଳାକୃତି ପାଇଁ ଏହି ଦୁର୍ଗ ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ମୁଗଲଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମରାଠା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଜାଟଙ୍କର ମଧ୍ୟ ରାଜୁତି ଥିଲା | ଦୁର୍ଗର ପାଚେରୀ ୪୪୬ ଫାଟ ରହିଛି | ଏହି ଫାଟ ଦେଇ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚାଳନା କରାଯାଉଥିଲା | ଏହି ଫାଟ ଦେଇ ୧୦ ଫୁଟ ଦୂରରୁ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଯାଇପାରୁଥିଲା | ଏହାଛଡା ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଦୁର୍ଗରେ ଆହୁରି ୧୫ ବଡ ଓ ଛୋଟ ୫୧ ଟାୱାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ଦୁର୍ଗର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା ଇତିହାସରେ ଏହି ଦୁର୍ଗରେ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ‘କୁୱାରା କିଲ୍ଲା’ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଦୁର୍ଗର ଲମ୍ବ ୫ କିମି ଓ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୧.୫ କିମି | ଦୁର୍ଗ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ୬ଟି ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ରହିଛି | ଏହି ୬ଟି ଦ୍ୱାରର ନାଁ ହେଲା ଜୟ ପୋଲ, ସୁରଜ ପୋଲ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପୋଲ, ଚାନ୍ଦ ପୋଲ,କୃଷ୍ଣ ପୋଲ ଓ ଅନ୍ଧେରୀ ପୋଲ |

ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ମୋଗଲ ଶାସକ ବାବର ଓ ଜାହାଙ୍ଗୀର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ବାବର ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ରାତ୍ରି ରହିଥିଲେ | ଜାହାଙ୍ଗୀର ଦୁର୍ଗର ଯେଉଁ କୋଠରୀରେ ରହୁଥିଲେ ତାକୁ ସଲିମ ମହଲ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏହି ଦୁର୍ଗ ଭିତରେ ଅନେକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଜାନା ରହିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଏହି ଖଜାନା ଧନ ଦେବତା କୁବେରଙ୍କ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଖଜାନା ବୋଲି କୁହାଯାଇଆ କାରଣ ଏହି ଖଜାନାକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ମଧ୍ୟ ଖୋଜିପାରି ନାହାନ୍ତି |

   Related Posts