Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଟୋକିଓରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ସାର୍ବଜନିକ ଶୌଚାଳୟ, ଭିତରକୁ ଯାଇ କବାଟ ବନ୍ଦ କଲେ କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ

21/08/2020 at 4:04 PM

ଟୋକିଓ ୨୧/୦୮ : ନିଜର ପାୱାରଫୁଲ ଓ ଆଡ଼ଭାନ୍ସ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପାଇଁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜାପାନ ଏମିତି ଏକ ଟଏଲେଟ ତିଆରି କରିଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ | ଜାପାନ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓ ସ୍ଥିତ ପାର୍କମାନଙ୍କରେ ସର୍ବ ସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଟଏଲେଟ (ଶୌଚାଳୟ) ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୟୁଜର୍ସ ବାହାରୁ ହିଁ ଏହାର ସଫେଇ ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧତା ଜାଣିପାରିବେ | ଏକ ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଶିଗୁରୁ ବ୍ୟାନ୍ ଆର୍କିଟେକ୍ଟସ୍ ଏହି ଶୌଚାଳୟର ବାହାର କାନ୍ଥ କାଚରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର ସମୟରେ ଭିତରୁ କିଛି ବାହାରକୁ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ |

କାଚରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବାସ୍ତୁକାର ଶିଗୁରୁ ବ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଡିଜାଇନର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି | ଶୌଚାଳୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ଗ୍ଲାସକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଗ୍ଲାସ କୁହାଯାଏ ଯାହା କ୍ୟୁବିକଲରେ ଥିବାବେଳେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଅଣ-ଲାଭ ନିପନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଟୋକିଓ ଟଏଲେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ମାସରେ ରାଜଧାନୀର ଶିବୁୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଶୌଚାଳୟ ଖୋଲା ଯାଇଛି | ଯଦିଓ ଏହି ଶୌଚାଳୟଗୁଡିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ |

ୟୋୟୋଗି ଫୁକାମାଚି ମିନି ପାର୍କ ଏବଂ ହାରୁ-ନୋ-ଓଗୱା କମ୍ୟୁନିଟି ପାର୍କରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି | ସ୍ୱଚ୍ଛ କାଚ କାନ୍ଥ ବାହାରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ଏବଂ ସେମାନେ ସଫା କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | କିନ୍ତୁ ଥରେ ସେମାନେ ଶୌଚାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରି କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ |

ଟୋକିଓ ଟଏଲେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଲୋକେ ବିଶେଷ କରି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଭିତର କେହି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ | ରାତିରେ ଏଥିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏକ ଲଣ୍ଠନ ପାର୍କକୁ ଆଲୋକ ଦେଇଥାଏ | ଏଥିରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ରହିଛି |

   Related Posts