Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ନୟାଗଡ଼ରୁ ମହିପୁରକୁ ଗଡ଼ିଲା ଟ୍ରେନ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କଲେ ଟ୍ବିଟ୍‌

26/12/2019 at 7:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୬/୧୨: ନୟାଗଡ଼ରୁ ମହିପୁରକୁ ଗଡ଼ିଲା ଟ୍ରେନ। ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗିର ରେଳପଥର ନୟାଗଡ଼ ଷ୍ଟେସନରୁ ଆଜି ମହିପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛି ଟ୍ରେନ।  ଅପରାହ୍ନରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍‌-ନୟାଗଡ଼ ଟାଉନ ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ କଳା ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ ।ସେହିପରି ଅଣ ସଂରକ୍ଷିତ ଟିକେଟ୍‌ ଓଡ଼ିଆରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳନ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗିର ରେଳ ଲାଇନ୍‌ ଆଗେଇଲା ଆଉ ପାଦେ ।ନୟାଗଡ଼ରୁ ମହିପୁରକୁ ଗଡ଼ିଲା ଟ୍ରେନ୍। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଅରୁଣ ସାହୁ, ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ଓ ଦଶପଲ୍ଲା ବିଧାୟକ ରମେଶ ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡରୁ ନୟାଗଡ଼ ଅଭିମୁଖେ ଦୁଇଟି ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ ଯାତାୟତ କରୁଛି । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୭ଟା ୧୫ରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ବାହାରି ୯ଟା ୧୫ରେ ମହିପୁରରେ ପହଁଞ୍ଚିବ। ସେହି ଟ୍ରେନ ୯ଟା ୪୫ରେ ପୁଣି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବ।

 ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ରେନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ବାହାରି ରାତି ୯ଟା ୩୦ରେ ନୟାଗଡ଼ରେ ପହଁଞ୍ଚିବ। ଗତଜୁଲାଇ ମାସରେ ପ୍ରଥମେ ନୟାଗଡ଼ରୁ ମହିପୁର ଅଭିମୁଖେ ଟ୍ରେନ ଟ୍ରାଏଲ ରନ କରିଥିଲା। ସେହିପରି ଗତ ୨୦୧୭ ଜୁନ୍  ୧୯ରେ ନୟାଗଡ଼କୁ ପ୍ରଥମେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା। ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗିର ରେଳପଥର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡରୁ ୬୭ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ଧାରଣା କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଲାଙ୍ଗିର ପାର୍ଶ୍ବରୁ ୧୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାକାମ ସମୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଓଡ଼ିଶାର ଛାପ । ସାରା ଭାରତ ଦେଖିବ ଉତ୍କଳୀୟ କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରା ଭରା କିର୍ତ୍ତିରାଜି । ଟ୍ରେନରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଉତ୍କଳୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରା, କୋଣାର୍କର କିର୍ତ୍ତିରାଜି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, ଚଉଷଠି ଯୋଗିନୀ, ବାଲେଶ୍ବରର ତାଳସାରି ବେଳାଭୂମି, ପୁରୀ ବାଲୁଖଣ୍ଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟ, ଭିତରକନିକା, ରତ୍ନଗିରିର ବୌଦ୍ଧ କିର୍ତ୍ତିରାଜି, ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଜଳପ୍ରପାତ। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନରେ ଏହି ଟ୍ରେନର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ବାରା ଓଡ଼ିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ କରାଯାଇପାରିଛି ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts