Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ପାଇଁ ନିଆରା ପରମ୍ପରା, କଣ୍ଟା ପିଢ଼ାରେ ବସନ୍ତି, ନିଆଁରେ ଚାଲନ୍ତି​‌

17/10/2021 at 9:26 PM

ପାଟଣା ୧୭/୧୦: ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମେଲାଣିରେ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ପାଇଁ ରହିଛି ବିଚିତ୍ର ପରମ୍ପରା। ନିଆଁରେ ଚାଲି, କଣ୍ଟା ପିଢ଼ାରେ ବସିବା ସହ କଣ୍ଟା କଠଉରେ ଚାଲି ନିଜ ଶରୀରକୁ କଷ୍ଟ ଦେଇ ଏଠାରେ ମାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିଥାନ୍ତି ମାନସିକଧାରୀ । ଯାହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆଖପାଖ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ।  କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ତ୍ରିବିନ୍ଦା ଗାଁ। ଯେଉଁଠି  ରହିଛି ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ।

ଏଠାରେ ମାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ କୁକୁଡ଼ା ଓ ବୋଦା ବଳି ଦେଇଥାନ୍ତି ଲୋକେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ମାନସିକଧାରୀମାନେ ଉପବାସ ରହି କଣ୍ଟା କଠଉ ମାଡ଼ି ଚାଲନ୍ତି, କଣ୍ଟା ପିଢ଼ାରେ ଆନନ୍ଦର ସହିତ ବସିବା ଦେଖାଯାଏ । ଶେଷରେ ନିଆଁ ଉପରେ ମାନସିକଧାରୀ ଚାଲିବା ଦୃଶ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି । ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଏହାଦ୍ଵାରା ଗାଁକୁ କୌଣସି ବିପଦ ନ ଆସିବା ସହ ସମସ୍ତ ରୋଗବ୍ୟାଧିରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ ।

ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ୟା  ଗାଁର ବିପୁଳ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଦଶହରା ମେଲାଣିରେ ଗାଁରେ ଏପରି ପରମ୍ପରା କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ରହିଆସିଛି। ମାନସିକଧାରୀ ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାଧନା କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମୟରେ ମାନସିକଧାରୀଙ୍କୁ କାଳିସୀ ଲାଗେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଏହାପରେ, ସେମାନେ କଣ୍ଟାରେ ଚାଲିବା, କଣ୍ଟା ଉପରେ ବସିବା ଓ ନିଆଁୟ ରେ ଚାଲିବା ଆଦି କାମ ଖୁବ ଆନନ୍ଦରେ କରିପାରନ୍ତି। ଶରୀରକୁ କଷ୍ଟ ଦେଇ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ବହୁ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ତ୍ରିବିନ୍ଦା ଗାଁରେ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।

   Related Posts