Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପର ପରିବେଶରେ ଏବେ ନାହିଁ କୋଳାହଳ : ୩.୦ ଲକ୍ ଡାଉନ୍‌ରେ କୋହଳ ପରେ ଆସୁନାହାନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ

13/05/2020 at 4:00 PM

ବାଲିପାଟଣା ୧୩।୫: କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଜାରି ରହିଛି । ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି । ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ଧଉଳି ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

ଯେଉଁଠି ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହାଜର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗି ରହୁଥିଲା ସେଠାରେ ଆଜି କୋଳାହଳ ଶୁଭୁନାହିଁ । ସତେ ଯେପରି ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ ନୀରବି ଯାଇଛି, ଶାନ୍ତିରେ ସେପରି ଠିଆ ହୋଇଛି ।

ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପରୁ ସାରା ରାଜଧାନୀକୁ ଦେଖିହୁଏ । ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପରୁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରର ଦୃଶ୍ୟ ଅତି ମନୋରମ । ରାଜଧାନୀ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ଶାନ୍ତ ପଡିଥିବା ମନେହୁଏ । ଯେଉଁ ରାଜପଥରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଗାଡି ମଟର ଚାଲେ ସେଠି ହାତ ଗଣତି କେତୋଟି ଗାଡି ଚାଲୁଛି । ଫଳରେ ପରିବେଶ ଏକ ପ୍ରକାର ପରିଷ୍କାର ହେଉଛି ।

ଶାନ୍ତି ସ୍ତୁପ ଧଉଳିର ମନୋରମ ପରିବେଶ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କର ବେଶ ପସନ୍ଦ । ଭୁବନେଶ୍ବର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଛୁଟିଆସନ୍ତି ଲୋକେ ଧଉଳିରେ ବୁଲି ମନକୁ ଟିକେ ହାଲକା କରିବା ପାଇଁ । ମାତ୍ର ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ସବୁ କିଛି ବନ୍ଦ ରହିଛି । ନା ଅଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ନା ହେଉଛି ଭୋଜିଭାତର ଆସର ।

ଧଉଳି ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡକୁ ଦେଖି ଏଠାରେ ଦୋକାନ ବଜାର ଗଢିଉଠିଛି । ଧଉଳି ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ବାରା ଏଠାର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ କିଛିଟା କୋହଳ କରାଯାଇ ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ମାତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନ ଆସିବାରୁ ଏଠାରେ ଦୋକାନ ବଜାର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନୀ ସେମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ହରାଇଲେଣି । ଚୋରି ହେବାର ଭୟ ଯୋଗୁଁ ଦୋକାନରେ ଥିବା ଜିନିଷପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଘରକୁ ନେଉଯାଉଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । ଅନେକ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି । ଧଉଳିରେ  ୨୫ରୁ ଅଧିକ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରି କିଛି ଉପାର୍ଜନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଶେଷ କେବେ । କେବେ ଯିବ କରୋନା । ପୁଣି ହସିଉଠିବ ଧଉଳି । ପୁଣି ଲାଗିବ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗହଳି ଆଉ ଶୁଭିବ ଫଟୋଗ୍ରାଫରଙ୍କର ସ୍ମାଇଲ୍ ପ୍ଲିଜ୍ ।

   Related Posts