Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପାଖେଇ ଆସୁଛି ‘ଜଓ୍ବାଦ’, ଡଙ୍ଗା ଓ ଜାଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ
  • ||

ଭାରତର ଟପ୍ ୫ ଧନୀ ଭିକାରୀ: ଫ୍ଲାଟ୍ ସହ ଅଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି

28/02/2021 at 4:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୨ : ଦୁନିଆରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପରିବାରର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ କିଛି ନା କିଛି କାମ କରିଥାଏ। କିଏ ଚାକିରୀ କରେ ତା କିଏ ବ୍ୟବସାୟ କରେ। ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ରୋଜଗାର କରୁଛି ତାହା ତାର ଜୀବନଶୈଳୀରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହାଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀରୁ ଆପଣ ତାଙ୍କ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଅନ୍ଦାଜା ବି ଲଗାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି ଭିକାରୀ। ଏମିତି କିଛି ଭିକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ହେବନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ଆୟ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଠାରୁ ବି ଅଧିକ। ଭାରତରେ ଏମିତି ୫ଜଣ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭିକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଭଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ସହ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ବି ଅଛି। ତଥାପି ଏମାନେ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି।

ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ୫ଜଣ ଭିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ପରେଲ କ୍ଷେତ୍ରର ଭିକ ମାଗୁଥିବା ଭରତ ଜୈନ। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଦୁଇଟି ଫ୍ଲାଟ ଅଛି ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୧୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ ୧ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ମାସକୁ ଭିକ ମାଗି ୭୫ ହଜାର ଆୟ କରନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି କୋଲକାତାର ଲକ୍ଷ୍ମୀ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ କୋଲକାତାରେ ଭିକ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୧୯୬୪ ମସିହାରୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କେବଳ ଭିକ ମାଗି ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜୁଟାଇଛନ୍ତି। ଆଜିକା ସମୟରେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଭିକ ମାଗି ହଜାରେ ଟଙ୍କା ଆୟ କରନ୍ତି।

ତାଲିକାର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ଗୀତା ତିସରେ। ସେ ମୁମ୍ବାଇର ଚରନୀ ରୋଡ଼ ନିକଟରେ ଭିକ ମାଗନ୍ତି ଏବଂ ଭିକ ମାଗି ସେ ଜୁଟାଇଥିବା ଟଙ୍କାରେ ସେ ଏକ ଫ୍ଲାଟ କିଣିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ଭିକ ମାଗି ସେ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଆୟ କରନ୍ତି। ସେ ହିସାବରରେ ତାଙ୍କର ମାସିକ ଆୟ ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କା।

ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ର ଆଜାଦ। ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଏକ ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି କେତେ ଅଛି ତାହା ଜଣାପଡିଥିଲା। ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ୮.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା ଓ ନଗଦ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ବିହାର ରାଜଧାନୀ ପାଟନା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବା ପପୁ ଏହି ଧନୀ ଭିକାରୀ ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସେ ନିଜ ଗୋଡ ହରାଇ ବସିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ ଭିକ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପପୁଙ୍କ ପାଖରେ ପାଖାପାଖି ୧.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି।

   Related Posts