Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

‘ହମ୍‌ କିଶିସେ କମ୍‌ ନେହିଁ’ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ଏହି ୫ ମହିଳା…

12/11/2021 at 2:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୨।୧୧ : କଥାରେ ଅଛି ସବୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ସଫଳତା ପଛରେ ମହିଳାଙ୍କ ହାତ ଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଷଙ୍କ ଆଗରେ ମହିଳା । ମହିଳାମାନେ ଏବେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଟପେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । କୋଟି କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାଣି ହୋଇଛନ୍ତି । ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପର୍ସନାଲ ସ୍କିନ୍‌ କେୟାରର ଏକ ବଡ କମ୍ପାନୀ ନାୟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ଆଗରେ ରହିଛି । ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ ନାୟିକାର ଆଇପିଓ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା। କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ନାୟିକା ବଜାରରେ ପୁଞ୍ଜିକରଣ ୧ଲକ୍ଷ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କଲା । ୫୦ ବର୍ଷର ବୟସରେ ସେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ବଡ଼ ସମ୍ପତ୍ତିର ଅଧିକାରିଣୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଫାଲ୍‌ଗୁନୀଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଏଥିପାଇଁ ଖାସ୍‌ କାରଣ ସେ ଉକ୍ତ ବୟସରେ ନାୟିକାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁ ବୟସରେ ଲୋକେ ଅବସର ଯୋଜନା କରନ୍ତି ।ଏଥି ସହିତ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ଫାଲ୍ଗୁନି ନାୟାର ଦୁନିଆର ଧନୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଟପ୍‌ -୫ ଧନୀ ତାଲିକାରେ କେଉଁ କେଉଁ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି ।

୧-ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ: ଫୋର୍ବସ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଓପି ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ରୁପର ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୭.୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (ପ୍ରାୟ ୧.୩୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି) ରହିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା। ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ରୁପ୍ ଶକ୍ତି, ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭଳି ବ୍ୟବସାୟରେ ଜଡିତ। ଏହି ଗ୍ରୁପର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସ୍ୱର୍ଗତ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ଜିନ୍ଦଲ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଥିଲେ। ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟବସାୟ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ଚାରିପୁଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତର ସମଗ୍ର ଧନୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ୭୪ ବର୍ଷୀୟ ସାବିତ୍ରୀ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

୨- ଫାଲ୍ଗୁନି ନାୟାର: ଯଦିଓ ଫାଲଗୁନି ନାୟାର ଧନ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଦେଖିବା ତେବେ ସେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ମହିଳା। କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜେ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା ଭାବେ ବିବେଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ରୁପର ସମ୍ପତ୍ତି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ FSN ଇ-କମର୍ସ ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (ନାୟିକା) ର IPO ଅଧୀନରେ ଏହାର ଅଂଶଧନଗୁଡ଼ିକର ଏକ ବଡ଼ ତାଲିକା ରହିଛି । ଫୋର୍ବସ୍ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଫାଲ୍ଗୁନିଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୬.୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (ପ୍ରାୟ ୪୯.୮୦୮ କୋଟି ଟଙ୍କା) ।

୩. ଲୀନା ତିୱାରୀ: ୟୁଏସଭି ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡର ଲୀନା ତିୱାରୀଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୪.୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (ପ୍ରାୟ ୩୧,୯୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଅଟେ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ତୃତୀୟ ଧନୀ ମହିଳା। ଲୀନା ତେୱାରୀ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ USV ର ମୁଖ୍ୟ ଯାହାକି ତାଙ୍କ ପିତା ଭିଥାଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୧୯୬୧ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। USV ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦ୍‌ରୋଗ medicines ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ । ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ, ଯିଏ ଆଇଆଇଟିରେ ସ୍ନାତକ, ସେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ଷିକ ୫୧୧ ନିୟୁତ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୩.୭୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା) ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଚଳାଇବାରେ ସହଯୋଗୀ ଅଟନ୍ତି।

୪- କିରଣ ମଜୁମଦାର ଖାଁ: ୫୩ ବର୍ଷିୟ କିରଣ ମଜୁମଦାର ଖାଁ ହେଉଛନ୍ତି ବାୟୋକନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା। ଯିଏ ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ଧନୀ ମହିଳା। ଫୋର୍ବସ୍ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩.୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (ପ୍ରାୟ ୨୬,୭୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଅଟେ। ଫାଲ୍ଗୁନି ନାୟାର ପୂର୍ବରୁ କିରଣ ମଜୁଦାର ଖାଁଙ୍କୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଓ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ମହିଳା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ସେ ୧୯୭୮ ମସିହାରେ ବାୟୋକନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ଯାହା ବ୍ୟବସାୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସର୍ବ ବୃହତ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ବାୟୋଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ୩ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଇନସୁଲିନ ମାତ୍ରା ବିକ୍ରି କରିଛି ଏବଂ ମାଲେସିଆରେ ଏସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଇନସୁଲିନ କାରଖାନା ଅଛି।

୫- ସ୍ମିତା କେ ଗୋଡ୍ରେଜ: ଗୋଡ୍ରେଜ ପରିବାରର ସ୍ମିତା କୃଷ୍ଣା ଗୋଡ୍ରେଜ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ପଞ୍ଚମ ଧନୀ ମହିଳା। ଫୋର୍ବସ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୨.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (ପ୍ରାୟ ୨୦,୮୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା) ରହିଛି। ଗୋଡ୍ରେଜ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତିରେ ୭୧ ବର୍ଷିୟ ସ୍ମିତାଙ୍କର୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ରହିଛି ।

   Related Posts