Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆଜିର ରାତି ହେଉଛି ତନ୍ତ୍ର ସାଧନା କରି ଅଭିଷ୍ଟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…

20/11/2019 at 5:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୦|୧୧:  ଆଜି ଓଡିଆ ଘରର ଏକ ବଡ ପର୍ବ ପ୍ରଥାମାଷ୍ଟମୀ । ମାର୍ଗଶୀର ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି । ଏହି ଦିନ ପରିବାରର ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନ ନବ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିଥାନ୍ତି । ମା ମାନେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦାପନା କରିଥାନ୍ତି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଷଠି ଓଷାରେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତାଙ୍କୁ ବନ୍ଦାପନା କରିବାର ବିଧି ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଷଠି ଓଷାରେ ସବୁ ସନ୍ତାନଙ୍କ ବନ୍ଦାପନା ହେଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମାଷ୍ଠମୀରେ କେବଳ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନଙ୍କ ବନ୍ଦାପନା ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରଥାମଷ୍ଟମୀର ଏହି ପୂଜା ପରଂପରା କେବେ ଓ କେମିତି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତାର କୌଣସି ଓତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ରହିଛି । ତେବେ ଏହା ଯେ, ଏକ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ପର୍ବ ଏହା ନିଃସନ୍ଦେହ । ଓଡିଶା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ପ୍ରାୟ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ତେବେ ପ୍ରଥାମଷ୍ଠମୀ ବ୍ୟତୀତ ଆଜିର ଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ଭୈରବାଷ୍ଟମୀ, ସୌଭାଗ୍ୟାଷ୍ଟମୀ , ପାପ ନାଶିନି ଅଷ୍ଟମୀ ଓ ଘୋର ରାତ୍ରି  ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଆଜିର ରାତ୍ରି ତନ୍ତ୍ର ସାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସସ୍ଥ ସମୟ ଏବଂ ଆଜି ରାତିରେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ତନ୍ତ୍ର ସାଧାନା କଲେ ବିଶେଷ ସିଦ୍ଧି ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦିନକୁ ଜନ୍ମଷ୍ଟମୀ ଭେବେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ଆମେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଭାବେ ଜାଣିଥାଉ । ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ବିଶେଷ ପାର୍ବଣ ତିଥି ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟମୀରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଆମେ ଦୁର୍ଗାଷ୍ଟମୀ ବୋଲି କହିଥାଉ । ସେହିଭଳି ମାର୍ଗଶୀର ମାସର ଏହି ଅଷ୍ଟମୀରେ ମହା ଭୈରବଙ୍କର ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦିନ ମହାଭୈରବଙ୍କୁ ଆରଧାନା କଲେ ବିଶେଷ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ । ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣ କୋଶୀଖଣ୍ଡରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ହୋଇଛି ଯେ, ମାର୍ଗଶୀର ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଠମୀ ତିଥିରେ କାଳ ଭୈରବଙ୍କୁ ଉପାସନା କଲେ ସର୍ବ ପାପ କ୍ଷୟ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ଦିନକୁ ପାପ ନାଶିନି ଅଷ୍ଟମୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ତନ୍ତ୍ର ସାଧନା ପାଇଁ  ତନ୍ତ୍ରଶାସ୍ତ୍ରରେ ଯେଉଁ ପ୍ରୃଷ୍ଟ ସମୟର ବର୍ଣ୍ଣା ରହିଛି ତାହା ହେଉଛି ମାର୍ଗଶୀର ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ମଧ୍ୟରାତ୍ର । ତେଣୁ ଏହି ଅଷ୍ଠମୀ ତନ୍ତ୍ର ସାଧାନା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ । ତାନ୍ତ୍ରିକ ଭାଷାରେ ଆଜିର ରାତ୍ରିକୁ ଘୋର ରାତ୍ରି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ନବ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବରୂପ ମଧ୍ୟରୁ କାଳରାତ୍ରି ଅନ୍ୟତମ ।

ଆଦ୍ୟାଶକ୍ତି କାଳରାତ୍ରି ରୂପେ ଏହି ରାତ୍ରିରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଆଜିର ଦିନରେ କାଳରାତ୍ରିଙ୍କୁ ତନ୍ତ୍ରୋକ୍ତ ମତରେ ଆରାଧାନା କଲେ ବିଶେଷ ସିଦ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି । ଉଭୟ ବାମାଚାର ଓ ଦକ୍ଷିଣାଚାର ତନ୍ତ୍ର ଲାଗି ଆଜିର ରାତ୍ରି ପ୍ରଶସ୍ଥ । ଭୈରବ ଏବଂ ଭରବୀଙ୍କୁ ସଂକଳ୍ପ ପୂର୍ବକ ଆରାଧାନା ସାଙ୍ଗକୁ କାଳରାତ୍ରିଙ୍କ ଆବାହନ ବିଧିରେ ତନ୍ତ୍ର ସାଧାନା କଲେ ମନୁଷ୍ୟ ନିଜର ସର୍ବ ଅଭିଷ୍ଟ ପୂରଣ ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ।

   Related Posts