Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଆସନ୍ତା କାଲି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ନବଯୌବନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ : ଘୋଷଯାତ୍ରାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୨ଦିନ ବାକି

1/07/2019 at 4:41 PM

ପୁରୀ ୧/୭: ଆଜି ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥି ଅବସରରେ  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଘଣାଲାଗି ନୀତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଠାରୁ ଅନବସରରେ ଥିବା ମହାପ୍ରଭୁ ଆସନ୍ତା କାଲି ଭକ୍ତଙ୍କୁ  ନବଯୌବନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ । ଅପରାହ୍ଣ ସାଢ଼େ ୩ଟାରୁ ସାହାଣ ମେଲା ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ସେପଟେ ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘୋଷଯାତ୍ରାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୨ଦିନ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାମ ପ୍ରାୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ….

ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ମହାସ୍ନାନ କରି ଜ୍ବରରେ ପୀଡ଼ିତ ଶ୍ରୀଜିଉ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେଣି । ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘଣାଲାଗି ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ବାସୁଙ୍ଗାପାଟରେ ନିର୍ମିତ ଘଣାକୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗରେ ବନ୍ଧା ଯିବା ସହ ଦଇତାପତିମାନେ ବେଶ୍‌ ନିଷ୍ଠାର ସହ ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀତିକୁ ସମ୍ପାଦିତ କରିଥିଲେ । ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇ ଶୁଦ୍ଧ ସୁଆରଙ୍କ ଘରୁ ଆସିଥିବା ଖଳି ପ୍ରସାଦ ଲାଗି ହୋଇଥିଲା ।

ଅନବସରରେ ୧୪ଦିନ ରହଣି ପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ନବଯୌବନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ । ଏତେ ଦିନ ପରେ କାଳିଆ ସାଆନ୍ତଙ୍କୁ ଟିକେ ଆଖି ପୂରାଇ ଦେଖିବାକୁ ଭକ୍ତର ମନ ବି ଉଚ୍ଛନ୍ନ ହେଲାଣି । ତେବେ ଆସନ୍ତା କାଲି ଅପରାହ୍ଣ ସାଢ଼େ ୩ଟାରୁ  ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସାହାଣ ମେଲା ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ସେପଟେ ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘୋଷଯାତ୍ରାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୨ଦିନ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାମ ପ୍ରାୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ୩ ରଥର କଳସ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି । ରଥାରୁଢ଼ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ମସ୍ତକ ଉପରେ ଲାଗୁଥିବା କନକମୁଣ୍ଡି ନିର୍ମାଣ ସହ ପିତ୍ତଳ କାମ ଚାଲିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଥରେ ୧୨ଖଣ୍ଠ ଲେଖାଏଁ ମୋଟ ୩୬ଟି ପିତ୍ତଳ ଚାଦର ଲାଗୁଛି । ସେହିଭଳି ରଥରେ ପ୍ରଭା ଅପସରା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଭା ସିଂହାସନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ପଛରେ ଧୂଳି ଦଣ୍ଡା ଲାଗିବ । ଅନ୍ୟପଟେ ଦରଜୀ ସେବାୟତମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ କନାକାମ ଜୋର୍‌ସୋର୍‌ରେ ଚାଲିଛି ।

ଆସନ୍ତା କାଲି ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଅବସରରେ ଦତ୍ତମହାପାତ୍ର ସେବାୟତମାନେ  ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ବନକଲାଗି କରିବେ । ଏହା ପରେ ନବଯୌବନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୁର୍ତ୍ତି ।

   Related Posts