Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ଆସନ୍ତା କାଲି ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ: ବଜେଟ ରୂପରେଖ ଟପିପାରେ ୧ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର କୋଟି, ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ଋଣଭାର ବଢିବ

27/06/2019 at 5:43 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୬: ଆସନ୍ତା କାଲି ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ । କଣ ରହିବ ଫୋକସ , କେଉଁ ସେକ୍ଟରକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବେ ସରକାର ।  ତା’ ଉପରେ ରହିଛି ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର । ୫ମ ଥର ଲଗାତର ନିର୍ବାଚନ ଜିତି ନବୀନ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପରେ ଏଥର ବଜେଟକୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କରିବେ ନା ରାଜ୍ୟର ଆର୍ଥିକସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଏକ ସମତୁଲ ବଜେଟ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା । ସେହିଭଳି ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ସରକାର କେତେ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରୋଥରେଟ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଣ୍ଡପିଛା ଆୟ କେତେ ବଢିଛି ତାହା ବି ଜଣାପଡିବ ।…

କାଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ । ୫ମ ପାଳି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ସହ ଷୋଡଶ ବିଧାନସଭାର ଏହା ହେବ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ । ଆଉ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ବି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ତେବେ ଏଥରର ବଜେଟ ଅଟକଳ ପ୍ରାୟ ୧ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଯାହାକି ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଅଧିକ ।

ହେଲେ ଏହି ବଜେଟରେ ସରକାର କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ କେତେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବେ ତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ ବାକ୍ସ ଉପରେ । ଯେହେତୁ ସେବାକ୍ଷେତ୍ର, ଶିଳ୍ପ, କୃଷି ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଆଦି କ୍ଷେତ୍ର ରାଜ୍ୟର ସମ୍ବଳ ବଢାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରୁଛି ସେଥିପାଇଁ ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସରକାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଏହାବାଦ୍ କାଳିଆ ଯୋଜନା, ମିଶନ ଶକ୍ତି, ଜଳସେଚନ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ବହୁ ଅର୍ଥ ବରାଦ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେହିଭଳି ବଜେଟରେ କଣ ନୂଆ ଘୋଷଣା ହେଉଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ କେତେ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହେଉଛି ତାଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଅଛି ।

ଏଥର ବଜେଟ ଅଟକଳ ବହୁତ ବଡ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେତେ ନିଜସ୍ବ ସମ୍ବଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବେ ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କାରଣ ପାଖାପାଖି ୧ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର କୋଟିର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବା ଦରକାର । ଗତବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ସରକାର ଯେଉଁ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର କୋଟିର ବଜେ୍ଟ ଅଟକଳ କରିଥିଲେ ସେଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଋଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା । ଆଉ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ଋଣଭାର ୯୨ ହଜାର କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ତେଣୁ ଏଥର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଓ ଖୋଲାବଜାରରୁ ସରକାର କେତେ ଋଣ ଆଣିବେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ହେବ । ଯାହା ହେଲେ ବି ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ଋଣଭାର ୧ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟପିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ରାଜ୍ୟ ଏବେ ଋଣଯନ୍ତାରେ ଫସିବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ଏଥର ମଧ୍ୟ ବିଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୃଷି ବଜେଟ ଆସିବ । ଗତଥର ଏହା ପାଖାପାଖି ୧୭ ହଜାର କୋଟି ଥିବା ବେଳେ ଏଥର ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟପିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts