Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, କ୍ରୋଧରେ ଟମାଟର ହେଲା ‘ଲାଲ’

12/09/2020 at 7:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୯: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶନିବାର ପ୍ରତି କେଜି ଟମାଟୋ ୮୦ରୁ ୮୫ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଟମାଟୋ ଦର ଏପରି ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କହୁଛନ୍ତି। ଗତ ଜୁନ ମାସରୁ ବଜାରରେ ଟମାଟୋ ଦର ମଜଭୁତ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ହେଲା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଟମାଟୋ କିସମ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି କେଜି ୫୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା।

ନୂଆ ଫସଲ ଅମଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି। ଏଣୁ ବଜାରକୁ ଚାହିଦା ଅନୁସାରେ ଟମାଟୋ ଆସି ପାରୁନଥିବାରୁ ଏପରି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି। ତେବେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଟମାଟୋ ପାଇକାରୀ ଦର ପ୍ରତି କେଜି ୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗରନିମ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ରାଜଧାନୀରେ ପନିପରିବା କାରବାର କରୁଥିବା ମଦର ଡାୟେରୀ ଓ ସଫଲ ଆଉଟ୍ ଲେଟ୍‌ ପ୍ରତି କେଜି ଦର ୭୮ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରୋଫୋର୍ସ ପ୍ରତି କେଜି ଟମାଟୋ ୭୪ରୁ ୭୫ ଟଙ୍କାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବିଗ୍‌ ବାସ୍କେଟ୍ ପ୍ରତି କେଜି ୬୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପାଇକାରୀ ମଣ୍ଡି ଆଜାଦପୁରରେ ପ୍ରତି କେଜି ଟମାଟୋ ୪୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲକଡାଉନ୍‌ କାଳରେ ଚାଷୀ ପ୍ରତି କେଜି ଟମାଟୋ ଟଙ୍କେ ୨ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲ। ଏବେ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଣିପାଗ ନୂଆ ଫସଲ ଅମଳରେ ବାଧକହୋଇଛି। ଏଣୁ ବଜାର ଦର ସାମୟିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସ୍ୱଭାବିକ କଥା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆଜାପୁର ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ଅଶୋକ କୌଶିକ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧.୯୭ କୋଟି ଟନ୍‌ ଟମାଟୋ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥାଏ ସେହି ଅନୁସାରେ ୧.୫୧ କୋଟି ଟନ୍‌ ଖାଉଟି ଉଯୋଗ ହୁଏ।

   Related Posts