Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ବାତିଲ୍ ହେବ “ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ-2020”! , କରୋନା ସ୍ଥିତି ଦେଖି ନିଆଯିବ ନିଷ୍ପତ୍ତି

26/02/2020 at 11:33 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୨: କରୋନା ଭାଇରସରେ ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥା ଏବେ ବେହାଲ । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୭ଶହ ପାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୦ହଜାର ପାର ହୋଇସାରିଲାଣି । ଚୀନ୍‌ରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ପ୍ରଭାବ ସାରା ବିଶ୍ବର ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର ଉପରେ ପକାଇଥିବା ବେଳେ ଖେଳ ଉପରେ ପଡିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଗଲାଣି । କରୋନା ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଏବେ ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ରୀଡା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଉପରେ ପଡିପାରେ । ଆସନ୍ତା ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ‘ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ-୨୦୨୦’ ବାତିଲ ହୋଇପାରେ । ‘ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ-୨୦୨୦’ର ଆୟୋଜନ ନେଇ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଜାପାନ୍‌ର ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଅଲିମ୍ପିକ-୨୦୨୦ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଜୁଲାଇ ୨୪ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏହା ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିବାରୁ ସବୁ ଦେଶ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବେ । ଖାସ୍‌ କରି ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବ । କାରଣ ସମସ୍ତ ଖେଳ ଚୀନ୍‌ର ଖୁବ୍‌ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସ ପୁରା ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଯଦି ଚୀନ୍‌ ନାଗରିକମାନେ ଏହି ଖେଳରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସମସ୍ତ ବିଶ୍ବର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ସାରାବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇପଡିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଜାପାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାରେ ୧୬୨ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ବେଳେ ୧୪ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜାପାନରେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟାକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ୩୦ରୁ ଅଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିସାରିଛି ।

ତେବେ ଏସବୁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖି ଅଲିମ୍ପିକ-୨୦୨୦ ବାତିଲ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ଅଲିମ୍ପିକ ଟୋକିଓରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ ନାହିଁ କି ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆଗାମୀ ମେ’ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସ୍ଥିତି  ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନ ଆସୁନାହିଁ , ତେବେ କ୍ରାଡୀ ମହାକୁମ୍ଭ ବାତିଲ କରାଯିବାର ଅଧିକାଂଶ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । 

   Related Posts