Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ବେକରେ ସୁନାର ପଦକ, ଆଖିରେ ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଲୁହ : ବହୁତ କିଛି ବୟାନ କରୁଛି ଟମ ଡାଲୀଙ୍କ ଏହି ଚିତ୍ର

27/07/2021 at 9:38 AM

ଜାପାନ ୨୭/୭ : ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ୨୦୨୧ର ଏହି ଚିତ୍ର ବହୁତ ଖାସ୍ । ଏହି ଚିତ୍ରରେ ଲୁଚି ରହିଛି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଟମ ଡାଲୀଙ୍କ ପୁରା କାହାଣୀ । ଲୁହ ବଖାଣୁଛନ୍ତି ଟମଙ୍କ ଦୁଃଖ ଯାତନା । ଏ କାହାଣୀ ହେଉଛି ଜଣେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ଆଥଲେଟଙ୍କର । ଯିଏକି ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ପାଇଁ ଦୁନିଆ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତଥାପି ହାର ମାନିନଥିଲେ ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଟମ୍ ।

ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ସେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି । ଟାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ । ବିଶ୍ୱ କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭରେ ପଦକ ବିଜୟୀ ପରେ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଝରିଥିଲା ଲୁହର ବନ୍ୟା । ଆଉ ଏହି ଲୁହ ସବୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥିଲା । ଟମ କହିଥିଲେ ଏହି ଲୁହରେ ସ୍କୁଲ ଦିନର ସ୍ମୃତି ଲୁଚି ରହିଛି ।

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା ଟମ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଟମ୍ ଡାଲୀଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେ ବୁଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ, ସେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଉଡ଼ିବାକୁ । ଏକାଡେମୀରେ ଟମ୍ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେହିଦିନ ଲୁହରେ କଟିଥିଲା ତାଙ୍କର ଦିନ । କୋଚ୍ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ବୁଝିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିବାକୁ ଆଶା ରଖ ।

ଆଉ ସେବେଠାରେୁ ଟମ ଆଗକୁ ଯିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆଗେଇ ଥିଲେ । ୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଟମ ଏକ ବାଳକ ହ୍ୟାଣ୍ଡଷ୍ଟାଣ୍ଡ କରୁଥିବା ଚିତ୍ର ତିଆରି କରିଥିଲେ । ପଛରେ ଲଣ୍ଡନ ୨୦୧୨ ଲେଖା ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ ରିଙ୍ଗ । ଟମଙ୍କର ଆଉ ଏକ ଖାସିୟତ ରହିଛି ସେ ଯେଉଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି । ସାଥିରେ ଏକ ଖେଳନା ନେଇଯାଆନ୍ତି । ଯାହାକୁ ସେ ଏକ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଆକର୍ଷଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ।

୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଟମଙ୍କ କୋଠରୀ ପଦକରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଟମ୍ ବ୍ରିଟିଶ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଡାଇଭିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଥିଲେ । ସେତେବେଳକୁ ଟମଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଟମଙ୍କ ପିତା ରବିଙ୍କୁ ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୨ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ।

୧୬ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ସମୟକୁ ପିତାଙ୍କ କେମୋଥେରାପି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ବିମାନ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପିତାଙ୍କ ହୃଦୟକୁ କିଏ ବୁଝିପାରିବ । ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସହ ବୁଦ୍ଧାପୁଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୟୁରୋପୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପକୁ ଯାଇଥିଲେ । କିଛି ଦିନ ପରେ ସେ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଏଥର ରବି ତାଙ୍କ ସହ ନଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ, ରବି ଅର୍ଥାତ ଟମଙ୍କ ପିତା ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଯେ, ସେ ମୋତେ କେବେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ଜିତିବା ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି । ଆଜି ସେ ନମାହଁନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ମୁଁ ଯେପରି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛି, ସେ ଉପରେ ଥାଇ ବହୁତ ଗର୍ବିତ ହେବେ ।

   Related Posts