Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଭଲ ଭାବେ ମନେ ରଖୁ ଚୀନ, ଏହା ୧୯୬୨ ନୁହେଁ ୨୦୨୦ର ଭାରତ: ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ

10/06/2020 at 6:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୦୬:  ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଜାରି ଉତ୍ତେନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଆଜି ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନକୁ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ, ଏହା ୨୦୨୦ ମସିହା, ୧୯୬୨ ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆଜିର ଭାରତର ନେତୃତ୍ଵ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରି ସାହସିକ ନେତାଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି। ଭାରତ ଉପରକୁ ଆଖି ଉଠାଉଥିବା ଲୋକ ଉରି ଓ ବାଲାକୋଟ୍‌ରେ ନିଜର ପରିଣାମ ଦେଖି ସାରିଛନ୍ତି।

ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ହିମାଚଳ ଜନ ସମ୍ବାଦ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ଚାହୁଁଛି। ମାତ୍ର ଭାରତ ଆଡେ କେହି ବି ଆଖି ଉଠାଇ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଆଜିର ଭାରତ ୨୦୨୦ର ଭାରତ, ୧୯୬୨ର ନୁହେଁ। ଆଜି ଭାରତର ନେତୃତ୍ଵ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରି ଏକ ସାହସିକ ନେତାଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ହାତରେ ନାହିଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତକୁ ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତକୁ ଚୀନ ହାତରେ ପରାଜୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଚୀନର ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ୧୯୬୨ର ଯୁଦ୍ଧ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(LAC)ରେ ଉତ୍ତେଜନା କମ କରିବା ଲାଗି ସୈନ୍ୟସ୍ତରେ ଅନେକ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇ ସାରିଛି। ଜୁନ୍ ୬ରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୀନର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ କିଛି ନରମ ପଡିଛି ତଥାପି ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେ ପୁରୁଣା ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ।

   Related Posts