Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ୭୩ତମ ଜନ୍ମଦିନ : ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗାଡ଼ିରେ ବୁଲନ୍ତି କୋବିନ୍ଦ

1/10/2018 at 7:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧/୧୦ : ଆଜି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ୭୩ ତମ ଜନ୍ମଦିନ | ୧୯୪୩ ମସିହାରେ କାନପୁରର ଏକ ଅଖ୍ୟାତ ପଲ୍ଲୀରେ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥିବା ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ କୋବିନ୍ଦ ଆଇନରେ ସ୍ନାତକ କରିବା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ | ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସେ ସରକାରୀ ଓକିଲ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିହାରର ରାଜ୍ୟପାଳ ପଦ ଅଳଙ୍କୃତ କରିଥିବା ଶ୍ରୀ କୋବିନ୍ଦ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ | ୨୦୧୭ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୨୫ ତାରିଖରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିବା ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଭାରତର ସବୁଠୁ ମାହାଙ୍ଗା ଗାଡ଼ିରେ ଯାତାୟାତ କରନ୍ତି | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହିସାବରେ ସେ ଯେଉଁଠିକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଆନ୍ତି ତାହା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ଏବେ ମାସିକ ସେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଉଛନ୍ତି | ତେବେ ସେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା କାରଟି ମର୍ସିଟିଜ କମ୍ପାନୀର ଏସ କ୍ଲାସ (ଏସ-୬୦୦) ମଡେଲ | ଏହାର ଦାମ ୧୧ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗାଡ଼ିରେ ହିଁ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ | ଏହି କାରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ଭଳି ଫିଚର୍ସ ରହିଛି | ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଏ, ନାଇଟ ଭ୍ୟୁ ଆସିଷ୍ଟାନ୍ସ, ଏମରଜେନ୍ସ ଫ୍ରେସ ଏୟାର ଭଳି ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି | ଏଥିସହ କାରଟି ବୁଲେଟ ଏବଂ ବମ ପ୍ରୁଫ ମଧ୍ୟ | ଏହି କାରର ଟାୟାର ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ପଞ୍ଚର ହୋଇଯାଏ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ କାରଟି ବହୁ କିଲୋମିଟର parjyanta ସମାନ ବେଗରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ | ଏଥିରେ ସାଟେଲାଇଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି | ଫଳରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ହାଯ ସହ ଚାହିଁବେ ସିଧାସଳଖ କଥା ହୋଇପାରିବେ |

   Related Posts