Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି – ରବିବାରରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମାରକୀ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଉତ୍ସବରେ ହେବେ ସାମିଲ୍

7/12/2019 at 5:57 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୭।୧୨ – ବରୁଣେଇ ପାଦଦେଶରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ସ୍ମାରକୀ ।୧୮୧୭ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ବୀର ପାଇକ ମାନେ ଦେଶ ର ପ୍ରଥମ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଲଢିଥିଲେ । ସେଇ ବୀରତ୍ବର ଗାଥା ଗାଇବ ସ୍ମାରକୀ ।ଓଡିଶାବାସୀ ସେ ସମୟରେ କେତେ ସ୍ବାଧୀନଚେତା ଥିଲେ ଆଉ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନର ଫାଶ ରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇଥିଲେ ସେହି ଇତିହାସର ପୁନଃଲିଖନ ହେବ ବରୁଣେଇ ପାହଡ଼ର ପାଦଦେଶରେ ।

ମହାନ୍‌ ବିପ୍ଲବୀ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ନେତ୍ବତ୍ବରେ ପାଇକ ମାନେ ମାତୃଭୂମି ପାଇଁ ପ୍ରାଣ ବଳି ଦେଇଥିଲେ ।ସେହି ବୀରତ୍ୱ ଗାଥା ସାରା ଦେଶକୁ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ସ୍ମୃତି ସ୍ତମ୍ଭ ।ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିଦ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୁରା ଶୃଙ୍ଖଳିତ  କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବରୁଣେଇରେ କିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ସେ ସଂପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନିଜେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଆଇଜି ପର୍ସନେଲ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ , ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଅଧିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ଉପରେ ତର୍ଜମା କରିଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ଓଡିଶାର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟର  ପ୍ଲାଟିନମ୍‌ ଜବୁଲି  ସମାରେ।ହ ଉତ୍ସବରେ ମଧ୍ୟ ଯେ।ଗ ଦେବେ  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି  । ସେଥିପାଇଁ ସଜେଇ     ହେ।ଇଛି ବାଣୀ ବିହାର ।ଯେଉଁ ବାଣୀ ବିହାର ର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ  କେବଳ ଓଡିଶା ନୁହେଁ , ସାରା ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ବ ରେ ନିଜର ଛାପ ଛାଡିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ  ଆଲମା-ମାଟରର   ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ କୁ ଭବ୍ୟ କରିବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ କିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେ।ଇଛି ତାର ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ।ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ସିପି ,ଡିସିପି ସମସ୍ତେ ବାଣୀ ବିହାର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆୟେ।ଜନ କୁ ଶେ​ଷ ସ୍ପର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ସଂଧ୍ୟା ୭ ଟା୩୦ ରେ ରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ରେ ପହଁଚିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ।ଏୟାର ପେ।ର୍ଟରୁ ସିଧା ଯିବେ ରାଜଭବନ ।ଆସନ୍ତ କାଲି  ସକାଳେ ଖେ।ର୍ଦ୍ଧା  ବରୁଣେଇ ପାଇକ ବିଦ୍ରେ।ର  ସ୍ମାରକୀ  ର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ପରେ ଆସିବେ ବାଣୀବିହାର ।ସେଠାରେ କାଯ୍ୟକ୍ରମ ସାରିଫେରିବେ ରାଜବଭନ । ସାଢେ ୫ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିଯିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ।

   Related Posts