Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଆଜି ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ମହାସପ୍ତମୀ, ମଣ୍ଡପରେ ଆଜି ମହା ଷଷ୍ଠୀ

4/10/2019 at 5:43 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୪।୧୦ -ପାର୍ବଣର ପରଶରେ ପୁଲକିତ ହୋଇ ଉଠିଛି ଧରାପୃଷ୍ଠ। ଜଗତଜନନୀ ମାଆଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ସବୁଠି ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଆଜି ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ମହାସପ୍ତମୀ ।  ବିଭିନ୍ନ ପୀଠରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମାଆ । ମଣ୍ଡପରେ ଆଜି ମହାଷଷ୍ଠୀ । ବିଲ୍ବବରଣ ପରେ ଆବିର୍ଭାବ ହେବେ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗା, ଦଶଭୂଜା । …

ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ମାଆଙ୍କ ସପ୍ତମୀ ପୂଜା । ବିଭିନ୍ନ ବେଶରେ ସଜିତ ହୋଇ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମାଆ । ଏ ଦୃଶ୍ୟ କୋଣାର୍କ ନିକଟ ରାମଚଣ୍ଡୀ ପୀଠର । ସିଂହବାହିନୀ ବେଶରେ ଆଜି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ ମା ରାମଚଣ୍ଡି । ଖେଚେଡି, ଦହି ପଖାଳ, ଏଣ୍ଡୁରି ପିଠା, ଖିରି ସହ ମାଛ ପୋଡା ବଳି ଭୋଗ ଲାଗି ହୋଇଥିଲା ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ । କାକଟପୁରର ମା’ ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ସପ୍ତମୀ ପୂଜା । ସଂହବାହିନୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ମା ମଙ୍ଗଳା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ମା କଟକ ଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠର । ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ଲାଗି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗିଥିଲା । ମାଆଙ୍କ ନିକଟରେ ଖାତା ପୂଜା କରି ଆଶିଷ ଭିକ୍ଷା କରିଛି କଟକ ପୋଲିସ । ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗରେ ଥବା ମା ଗଡଚଣ୍ଡୀ ଆଜି ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସପ୍ତମୀ ପାଇଁ ବିମଳାଙ୍କ ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଡ଼ଷ ଉପଚାରରେ ପୂଜା ବିଧି ସହ ଚଣ୍ଡୀପାଠ ଓ ହୋମଯଜ୍ଞ ହୋଇଛି । ପୁରୀର କାକୁଡ଼ି ଖାଇ, ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ, ଅଲାମଚଣ୍ଡୀ, ବିଶେଶ୍ବରୀ, ମରଚିକାଇ ଠାକୁାରାଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ମହା ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ବରର ବନଦୁର୍ଗା ଓ ଗିରିଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିରରେ ବି ଗହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବଡସିଂହାର ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ ଗରିଦୁର୍ଗା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ଗଜପତି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ଦଣ୍ଡମା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୀଠର । ପୀଠର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ହେଉଛି ବର୍ଷ ସାରା ଏହି ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହେ । ମୁଳାଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ପୀଠ ଖୋଲାଯାଇ ୧୬ ଦିନ ଧରି ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ । ଶନିବାର କଳାହାଣ୍ଡିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାଣିକେଶ୍ବରୀଙ୍କ ପୀଠରେ ମହାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ ସହ ଅଷ୍ଟବଳୀ ଆଦି ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ ହେବ । ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଏଠି ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

ପୀଠରେ ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମଣ୍ଡପରେ ଆଜି ଷଷ୍ଠୀ । ବିଲ୍ବବରଣ ନୀତି ପରେ ଶନିବାର ନବପତ୍ରିକା ପ୍ରବେଶ ସହ ମୃଣ୍ମୟୀ ପୀଠରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଶାରଦୀୟ ପର୍ବ । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ମାଆ । ନୂଆ ରଙ୍ଗ, ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି ସମସ୍ତ ପୂଜାମଣ୍ଡପ। ଆକର୍ଷଣୀୟ ତୋରଣ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଶିଳ୍ପୀ ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । ମନଲୋଭା କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଶିଳ୍ପୀର କଳା ଚାତୁରୀରେ ସମସ୍ତ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଝଲସି ଉଠୁଛି। । କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ବର, ପୁରୀ, ରାଉରକେଲା, ସମ୍ବଲପୁରର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥିବା ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଚାଲିଛି ଜୋରଦାର ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି ।  

   Related Posts