Wednesday, November 20, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବିହାରୀ ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଛଟ୍ ପୂଜା : ଆଜି ଶେଷ ହେବ ୩ଦିନିଆ ବ୍ରତ

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩/୧୧: ଆଜି ଉତ୍ତର ଭାରତ ବିଶେଷ ଭାବେ ବିହାରୀ ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପାଳିତ ଗଣପର୍ବ ଛଟର ଆଜି ଅନ୍ତିମ ଦିବସ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ଭଉଣୀ ହେଉଛନ୍ତି ଛଟ ମା ।  ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ତଥା ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଛଟ୍  ମାଙ୍କର ପୂଜାର୍ଚନାର ବିଧି ରହିଛି  । ୩ଦିନ ଧରି ରଖାଯାଇଥିବା ବ୍ରତର ଆଜି  ଅନ୍ତିମ ଦିନ ।  ଉଦିତ  ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ  ଆଜି ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ  ପରେ  ଶେଷ ହେବ  ଛଟ ପୂଜା । ଦିପାବଳୀର ୬ଦିନ ପରେ ଏହି ଛଟ ପୂଜା  ପାଳନର ବିଧି ରହିଛି  । 

ରାଉରକେଲା ସହରରେ ବସବାସ କରୁଥିବା  ବିହାରୀ ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, କୋଏଲ, ଶଙ୍ଗ ନଦୀ କୁଳରେ ଶନିବାର  ଅସ୍ତଗାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ  ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି  ।   ଆଜି ଉଦିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ  ନଦୀ ପଠାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ୩ଦିନିଆ ଛଟ୍ ପୂଜା ଶେଷ ହେବ ।

ସେହିପରି ଝାରସୁଗୁଡା ସହରାଞ୍ଚଳର ଶନିବାର ବିଟିଏମ୍ କଲୋନୀ, ବକ୍ସିଛକ,ବୁରୋମାଳ,ସରବାହଲ,ପୁରୁଣାବସ୍ତି ସମେତ ବ୍ରଜରାଜନଗର,ମଣ୍ଡଳିଆ,ବେଲପାହଡ ସହ ବନ୍ଧବାହାଲର ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟରେ ବିହାର ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା ଅସ୍ତଗାମୀ ସୁର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ | ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଛଟ୍ ମାୟାଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଧାନ କରିଛନ୍ତି  । ବ୍ରତଧାରୀ ମାନେ ରାତ୍ରି ଉଜାଗର ରହିବା ସହ  ସହ ଆଜି ଉଦିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ  ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ସେମାନଙ୍କ ୩ ଦିନିଆ ବ୍ରତ ଭଙ୍ଗ କରିବେ ।  

ସେପଟେ ବଡ଼ବିଲରେ  ମଧ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧା  ଓ ଆନନ୍ଦର ସହ ପାଳିତ ହୋଇଛି  ‘ଛଟ୍ ପର୍ବ’ ।  ବ୍ରତଧାରୀ ମାନେ ପରିବାର ତଥା  ସମାଜର  ଶୁଭ ମନାସୀ  ୩ ଦିନିଆ ବ୍ରତ ରଖିଛନ୍ତି ।

389 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର