Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘ଡୋମିନସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଉପରେ ସାଇବର୍ ଆଟାକ୍, ବିପଦରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଟା
  • ||
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସାନି ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ମେ ୧୩ରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ରକ୍ତ ମୁଖା ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • କରୋନା ଭୟରେ କଠୋର ହେଲା ହଂକଂ: ଭାରତକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ, ୩ ମେ ଯାଏଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ନଳକୂପ ଅଛି ହେଲେ ପାଣି ବାହାରୁନି, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ସରପଞ୍ଚ, ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ୍ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଲଡୁଗାଁରେ ବଢିଲା ସଟ୍ ଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଆଉ ୪ଦିନ ରହିବ ବଳବତ୍ତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪ହଜାର ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୪୪୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କରୋନା ନେଲା ଜୀବନ: ପରଲୋକରେ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକ ମେଓ୍ୱାଲାଲ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ନୂଆ SOP ଲାଗୁ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଦର୍ଶନାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ନିକଟରେ ପଡିଛି ଏକ ସାଇକେଲ
  • ||

ଆଜି ଧରାବତରଣ କରିବେ ଧନଦାତ୍ରୀ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ : କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ଉତ୍ସବମୁଖର ଗଞ୍ଜାମ

13/10/2019 at 9:54 AM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ୧୩/୧୦: ଆଜି ଧରାବତରଣ କରିବେ ଧନଦାତ୍ରୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ । ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ସଜେଇ ହୋଇସାରିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ।  ଲାଇଟ୍, ତୋରଣ କାମ ପ୍ରାୟ ଶେଷ ହୋଇଛି  । ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ଘରେ ଘରେ ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧବଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗିଲାଣି । କେଉଁ ପୂଜା କମିଟି ୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉପଲକ୍ଷେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଆୟୋଜନ କରୁଛି ତ କିଏ ୭୫ ବର୍ଷ ପୂରୁଥିବାରୁ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ଜୁବୁଲି ପାଳିବ ।

ମୋଟାମୋଟି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଆଜି ଠାରୁ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁଲୁକିବ ଢେଙ୍କାନାଳ  । ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଏଥର ୬୭ଟି ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ।  ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ପଲିଥିନ୍ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ। ସେହିପରି ଭିଡ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସିସି କ୍ୟାମେରା ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ୬୫ ଡେସିବିଲ ରୁ ଅଧିକ ଶବ୍ଦରେ ଡାକବାଜି ବଜାଇବା ଉପରେ ଜାରି ହୋଇଛି କଟକଣା  । ପୂଜା ସମୟରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନବିଗିଡିବା ପାଇଁ  କଟକରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଜଣ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଣା ଯାଇଛି। 

ସେହିପରି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ।  ଐତିହ୍ୟ, ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦିନରେ ତାସଖେଳର ମଜା ଉଠାଇଥାନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାବାସୀ।  ନୂଆ ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରିବା ସହ ମିଠା, ପିଠା, ବରା, କଦଳୀ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପରସା ଯାଇଥାଏ। ଛୋଟ ଠାରୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମାତିଥାନ୍ତି ତାସ ଖେଳରେ। ଟଙ୍କା ବି ବାଜି ଲାଗେ । ବରଷକୁ ଥରେ ଏଭଳି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବାରୁ କେହି ବି ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ହାତଛଡା କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ।

   Related Posts