Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କରଞ୍ଜିଆ ଏନଏସିର ଶତାଧିକ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସଞ୍ଜୀବ ମିତ୍ତଲ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ଆଜି ପବିତ୍ର ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦୋଳ ମେଳନ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ

21/03/2019 at 10:11 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧/୩: ଆଜି ପବିତ୍ର ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା । ଏହି ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦୋଳ ମେଳନ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ପାଟକୁରାରେ ମହାଆଡମ୍ବରରେ ଦୋଳ ମେଳନ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଆଜି ସକାଳୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଜଗଦଳପୁର, ସମସରା, ବୋଡାରୀ, ବନ୍ଧକଟା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଦୋଳ ବିମାନମାନ ଏଠାରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ମେଳନରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପାଟକୁରାର କହ୍ନେଇଲାଲ୍ ଜୀଉ ଏଠାରେ ଗାଦି ଠାକୁର ଭାବେ ବିରାଜମାନ କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳୁ ଏଠାରେ ଦୋଳ ବିମାନ ଗୁଡିକ ବାଜା, ବାଣ, ରୋଷଣୀରେ ଆସିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଶତାଧିକ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଭଳି ରିତିନୀତିରେ ପାଳନ ହେଇ ଆସୁଛି ।

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦୋଳମେଳଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲିର ନିଆରା ରଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବୃନ୍ଦାବନରେ ହୋଲି ରଙ୍ଗ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିଦେଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ଭିତରେ ଭାଇଚାରା ରଙ୍ଗ ଫୁଟି ଉଠିଛି । ବୃନ୍ଦାବନ ବାଙ୍କେ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ହୋଲି ଖେଳାଯାଇଛି । ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏକାଠି ହୋଇ ପରସ୍ପରକୁ ଅବିର ଲଗାଇବା ସହ ନିଜେ ବି ରଙ୍ଗରେ ମତୁଆଲା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ଗତକାଲି ଥିଲା ହୋଲିକା ଦହନ । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ହୋଲିକା ଦହନ କରାଯାଇଛି । ପାପ ଉପରେ ପୁଣ୍ୟର ବିଜୟ ସ୍ବରୁପ ଏହାକୁ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଆତଙ୍କବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି, ତାର ବିଲୋପ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଚିନ୍ତା ବଢିଥିବା ବେଳେ ହୋଲିକା ଦହନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରତୀକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆତଙ୍କବାଦ ସ୍ବରୂପ ରାକ୍ଷସକୁ ଦହନ କରାଯାଇଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ରଙ୍ଗର ଖେଳରେ ସମସ୍ତେ ମାତିଛନ୍ତି । ତେବେ ଶରୀର ଏବଂ ପରିବେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଭଳି ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ଲାଗି ସଚେତନତା ବଢୁଛି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଇକୋ-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ହୋଲି ଖେଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପରିବେଶ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସୁହାଇହା ଭଳି ଅର୍ଗାନିକ୍ କଲର୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

ହୋଲି ପାଇଁ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । କମିସନରେଟ ପୋଲିସର କଟକ ୟୁପିଡିରେ ୧୦ ପ୍ଲାଟୁନ ଓ ଭୁବନେଶ୍ବର ୟୁପିଡିରେ ୧୫ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହେବେ ବୋଲି ପୋଲିସ କମିଶନର କହିଛି।

   Related Posts