Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଆଜିଠୁ ଢେଙ୍କାନାଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ଫିକା ପଡିଛି ମାହୋଲ

30/10/2020 at 6:48 PM

ଢେଙ୍କାନାଳ, ୩୦।୧୦: ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଢେଙ୍କାନାଳର ଗଜଲଷ୍ମୀ ପୂଜା । ମାଆଙ୍କ ମୃଣୟୀ ମୂର୍ତି ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୃତ ହୋଇଛି ୩୮ଗୋଟି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । କୋଭିଡ କଟକଣା ପୂଜା ମାହୋଲକୁ ଫିକା କରିଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହ ଉଦ୍ଦୀପନାର ସହ ମଣ୍ଡପ କର୍ମକର୍ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସହରବାସୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୃତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଢେଙ୍କାନାଳର ଗଜଲଷ୍ମୀ ପୂଜା । କୋଭିଡ କଟକଣା ସତ୍ୱେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୧ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ଏହି ପୂଜା । ଏଥିପାଇଁ  ମାଆଙ୍କ ମୃଣାୟ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜା ପାଇଁ ଢେଙ୍କାନାଲ ସହରର ୩୮ ଗୋଟି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପ୍ରସ୍ତ୍ରୁତି ହୋଇଛି । ଏହି ପୂଜା ଆସନ୍ତା ୮ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ । ତେବେ କୋଭିଡ କଟକଣା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମିଳିତ ଭଷାଣୀ ଉତ୍ସବ ହେବନାହିଁ । ଫଳରେ ଆସନ୍ତା ୯ତାରିଖ ସକାଳ ୧୧ତସୁଧା ମାଆଙ୍କୁ ବିସର୍ଜନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ମିଳିତ ଲଷ୍ମୀପୂଜା କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ। 

ତେବେ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ସାଜସଜ୍ଜା, ଦୋଳି ବାଜା, ଦୋକାନ ବଜାର ଓ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ଉପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କଟକଣା କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ରୀତିନୀତି ମୁତାବକ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ଏହି ଐତିହାସିକ ଗଜଳଷ୍ମୀ ପୂଜାର ପରମ୍ପରା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣ୍ଡପ କର୍ମକର୍ତା ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।ଏପରିକି ମଣ୍ଡପ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାରିଥିବାବେଳେ ସଂଧ୍ୟା ପରେ  ମାଆ ଧନଦାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆବାହନ  ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ।ମାତ୍ର ଏହି କୋଭିଡର କଡା କଟକଣା ମାହୋଲକୁ ପୁରା ଫିକା କରିଦେଇଛି । ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଅବଶୋସ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାଆଙ୍କ ଏହି ଧରାବରଣ ମହାମାରୀ କୋରନା ଦାଉରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ବକି ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା କଟକଣା ପୂଜା ମାହୋଲକୁ ଫିକା କରିଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାଆଙ୍କର ଏହି ଆଗମନରେ ସ୍ଥାନୀୟବାସୀଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଉଦ୍ଦୀପନାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଉଛି ।

   Related Posts