Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

ସାବଧାନ ଡ୍ରାଗନ: ଏଥର ସୀମା ଲଙ୍ଘିଲେ ହେବ ତାଣ୍ଡବ, ଜବାବ ଦେବ ଭାରତର ଭୟଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ର-ତ୍ରିଶୂଳ

18/10/2021 at 2:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୧୦: ଗତ ବର୍ଷ ଲଦାଖର ଗଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ କଣ୍ଟା ବାଡ଼ି, ଟିଜର ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର (ନନ୍ ଲେଦର ଅସ୍ତ୍ର) ସାହାଯ୍ୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମା କମିନଥିଲା ବରଂ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ।

ଘଟଣା ପରେ, ନୋଏଡା ସ୍ଥିତ ଏକ କମ୍ପାନୀକୁ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ମାରାତ୍ମକ କିମ୍ବା କମ୍ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଛି, ଯାହା ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କମ୍ପାନୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ତ୍ରିଶୂଳରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଏକ ସମାନ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଛି । ଏପେଷ୍ଟରନ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିକାରୀ ମୋହିତ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, “ଗଲୱାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ଘଟଣା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଆମକୁ କମ୍ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଆମେ ଏମିତି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ ।

କୁମାର କୁହନ୍ତି, ‘ଆମେ ଏପରି ଟିଜର ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ କମ୍ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଛୁ, ଯାହା ଆମର ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ ଲୁହା କଣ୍ଟା ଦିଆଯାଇ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଏହାର ନାମ ବଜ୍ର ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ଅନ୍ୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଉପଯୋଗୀ ହେବ । ଏହା ସହିତ ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଗ୍ଲୋବ୍ସ ବି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ।

ଏହି ବଜ୍ର ଅସ୍ତ୍ର କଣ୍ଟା ସହିତ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଆଘାତ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ ବି ଏକ ମେଲି କିମ୍ବା ହାଲୁକା ଯୁଦ୍ଧ ହେବ, ଏହା କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଆଗ ସୈନିକଙ୍କୁ ଚେତାଶୂନ୍ୟ କରିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଏକ ତ୍ରିଶୂଳ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଶତ୍ରୁ ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ନକରିବା ଏବଂ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନେବା ସହଜ ହେବ ।

ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରବୁଲେଟ ଫ୍ରୁଫ୍ ଗ୍ଲୋଭ୍ ର ନାମ ସାପର୍ ପଞ୍ଚ । ଏହାକୁ ହାତରେ ପିନ୍ଧି, ସାମ୍ନାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଶତ୍ରକୁ ଖୁବ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରିହେବ ଆଘାତ । କାରଣ ଏହା ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଚାଳିତ ଗ୍ଲୋବସ୍ । ଯେଉଁଥିଲେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗିବାର ଭୟ ବି ରହିଛି ।

   Related Posts