Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଏହି ସବୁ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ମହିଳାଙ୍କୁ ମେଦବହୁଳତା : ରୋକିବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

12/09/2019 at 12:11 PM

ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାମାନେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଓଜନ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ମାନିଥାଆନ୍ତି ଯେ ଥାଇରଏଡ଼ କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ,କିନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ହୋଇନଥାଏ। ଥାଇରଏଡ଼ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ହରମୋନ ରହିଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଜନ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ।

ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରେନ୍ ହରମୋନ୍ କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ। ଆମ ଶରୀରରେ ଥିବା ଯେକୌଣସି ହରମୋନ ଯଦି ଅସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମେଦବହୁଳତା ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଫିଟ୍ ରହିବା ପାଇଁ କେଉଁଭଳି ଭାବେ ହରମୋନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରଖିବା

– ବେକ ପାଖରେ ଥିବା ଥାଇରଏଡ଼ ଗ୍ଲାଣ୍ଡ ୩ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ହରମୋନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ,ଯେଉଁଥିରେ ଟି୩,ଟି୪ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିଟୋନିନ। ଏହି ସମସ୍ତ ହରମୋନ ଆମ ନିଦ,ମେଟାବଲିଜମ,ହାର୍ଟ ରେଟ ଏବଂ ବ୍ରେନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବେଳେବେଳେ ଥାଇରଏଡ଼ ଗ୍ଲାଣ୍ଡ ,ଥାଇରଏଡ଼ ହରମୋନ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ହାଇପୋଥାଇରଏଡ଼ଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ହାଇପୋଥାଇରଏଡ଼ଜିମ୍ ଓଜନ ବଢ଼ାଇବାରେ,ଡିପ୍ରେସନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବ୍ଲଡ କୋଲେଷ୍ଟୋଲ ସହ ଜଡ଼ିତ। ଏହା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ଦ୍ବାରା ୫ରୁ ୧୦କିଲୋ ଓଜନ ବଢ଼ିପାରେ। ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଆୟୋଡିନ୍ ଲୁଣ କମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟର ସେବନ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଜିଙ୍କ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ।

– ହଙ୍ଗର ହରମୋନକୁ ଘ୍ରେଲିନ ହରମୋନ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ବ୍ଲଡ ଷ୍ଟ୍ରିମରେ ଘ୍ରେଲିନ ହରମୋନର ସ୍ତର ଅଧିକ ହେବାରୁ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକେ ଡାଇଟିଙ୍ଗ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ହରମୋନ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଦୁଇ ତିନି ଘଣ୍ଟାକୁ ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ।

– ମେଲାଟୋନିନ ହରମୋନ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେଲେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଓଜନ ବଢ଼ିବାର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହି ହରମୋନ ଆମ ନିଦରେ ଶୁଆଇବାର ଏବଂ ଉଠାଇବାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ। ଏହି ହରମୋନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶୁଅନ୍ତୁ।

   Related Posts