Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ହିସାବ ମଗାକୁ ନେଇ ତେଜିଲା ରାଜନୀତି: ଅର୍ଥଖର୍ଚ୍ଚକୁ ନେଇ ବିରୋଧିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ, ବିଡିଓମାନଙ୍କୁ ହିସାବ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

14/06/2020 at 6:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪|୦୬ : କରୋନା ଲାଗି ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ହିସାବ ମଗାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି । ଟେମ୍ପରାରି ମେଡ଼ିକାଲ ସେଣ୍ଟର ଟିଏମସିରେ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ତାର ହିସାବ ଜୁନ ୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର  ଜିଲ୍ଲା ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ଟିଏମସିକୁ ସରକାର ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି । ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚର ଉତ୍ତରଦାୟୀ କାହାକୁ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ସରକାରୀ ଦଳ ଯୁକ୍ତି ସ୍ବଚ୍ଛତା ଲାଗି ସରକାର ହିସାବ ମାଗିଛନ୍ତି । ହିସାବ ମିଳିଲେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥ ଭରଣା କରିବେ ।

କରୋନା ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଟିଏମସିରେ ବାସ୍ତବରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ପ୍ରତି ଟିଏମସିକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବି ସରକାର ଅର୍ଥ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି କାହିଁକି । କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ତିଆରି କରିଥିବା  ଟେମ୍ପରାରି ମେଡ଼ିକାଲ ସେଣ୍ଟର ଟିଏମସିର ହିସାବ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଏମିତି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଥା ଦେଇ କଥା  ରଖି ନାହାଁନ୍ତି । ପଞ୍ଚାୟତ ଫଣ୍ଡରୁ ସେ ସବୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବାରୁ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତୀ କରଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବିଜେପି କହିଛି  ସରକାର ପ୍ରଥମ ରୁ କହିଥିଲେ CFC/SFC/SDRF ରୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଏବେ କେଉଁ ବଜେଟ ରୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ରେ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଦେବା ଦରକାର । ସେପଟେ ବିଜେଡି କହିଛି ଦୈନଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ବି ୪୮ କୋଟି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ଜରୁରୀ ସ୍ଥିତି ରେ ଗଛିତ ଟଙ୍କାରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ।

 କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ଓ ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୬ ହଜାର ୮ ଶହ ୧୩ ଟି ଟିଏମସି ଖୋଲିଛନ୍ତି । ଏସବୁର ନିର୍ମାଣ ଓ ପରିଚାଳନା ଲାଗି ପ୍ରତି ସେଣ୍ଟରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ CFC/SFC ପାଣ୍ଠିରୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଥିଲେ । ତେବେ କେତେ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ସେନେଇ ହିସାବ ରଖିବାକୁ ସରକାର ଏପ୍ରିଲ ୨୨ ଓ ଜୁନ ୫ରେ ଚିଠି କରିଥିଲେ ବି ହିସାବ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ । ଏବେ ଜୁନ ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ହିସାବ ଦେବାକୁ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ସଚିବ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏବେ ଶୁଣନ୍ତୁ ଏନେଇ କଣ କହୁଛନ୍ତି ସରପଞ୍ଚମାନେ । ଟିଏମସିରେ ନିର୍ମାଣ ଓ ପରିଚାଳନାରେ ରେ କେତେ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ତାର ହିସାବ  ବିଡିଓ ମାନେ ତଦାରଖ କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଫର୍ମାଟରେ ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର ।

   Related Posts