Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କାଳିଠୁ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଚର ହାଇଦର ଗିରଫ ।। ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ ।। ପୋଲିସ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ।। ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଫେରାର
  • ||
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ସଲୀଳ ସମାଧି, ପିଉସୀଙ୍କ ଘରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ତିତିଲି ପଲିଟିକ୍ସ :ପାହାଡରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ସମତଳ ସ୍ଥାନରେ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ସରକାର କରିଥିବା ଘୋଷଣାକୁ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ବିରୋଧ

21/10/2018 at 6:34 PM

ଗଜପତି ୨୧/୧୦ : ତିତିଲି ପଲିଟିକ୍ସର ଏପିସେଣ୍ଟର ପାଲଟିଛି ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟି କଣ୍ଟ୍ରୋଭର୍ସି । ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍ଲାଇଡ୍ ରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଚିନ୍ତାର ବାହାରକୁ ଯିବା ଦେଖି ପାହାଡରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ସମତଳ ସ୍ଥାନରେ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ସରକାର ଯେଉଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ତାକୁ ଏବେ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି । ଏହା ଏକ ଅବାସ୍ତବ ଚିନ୍ତା ବୋଲି ବିରୋଧି ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ମତ । ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ କହୁଛି ଏହା ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ।

ବାତ୍ୟାରେ ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟି ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ଷାରେ ହିଁ ଯାହା ଜୀବନ ଗଲା । ତେଣୁ ଏଣିକି ପାହାଡ ଉପରେ ରହୁଥିବା ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସମତଳ ଅଂଚଳକୁ ଆଣିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ନେଇ ବିରୋଧି କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଖପ୍ପା । ବିଶେଷକରି ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକଙ୍କ ଏଭଳି ଘୋଷଣାକୁ ଅବାସ୍ତବ ଚିନ୍ତାଧାରା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିରୋଧି । ନଗଡାରେ ଅପପୁଷ୍ଟି ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସରକାର ସେଠିକା ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ପାହାଡରୁ ତଳକୁ ଆଣିବାକୁ ଯେଉଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ତାହା ଫ୍ଲପ ମାରିଲା । ଏବେ ପୁଣି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ଏକ ପ୍ରହେଳିକା ବୋଲି ବିରୋଧି କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ବିଜେଡିର ଯୁକ୍ତି ବାତ୍ୟା ପର ବର୍ଷାରେ ଯେଉଁ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେଲା ତାହା ହିଁ ଅଧିକ ଧନ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କଲା । ତେଣୁ ପାହାଡରେ ରହୁଥିବା ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ ତଳକୁ ଆଣି ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଯେଉଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ବାଗତ ଯୋଗ୍ୟ ।

ବାସ୍ତବରେ ପାହଡରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ତଳକୁ ଆଣିବା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଂଜ ହେବ। ତେଣୁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ମାଧ୍ୟମରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଇପାରିବେ ସରକାର।

   Related Posts