Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ସୁଧରେ ଚଳିବେ ତିରୁପତି : କରୋନା ସ୍ଥିତିରେ ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ ତିରୁପତି, ଦୈନନ୍ଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ୧୨ ହଜାର କୋଟିର ସ୍ଥାୟୀ ଜମାର ସୁଧ ଉଠାଇବେ

29/08/2020 at 3:35 PM

ଚେନ୍ନାଇ, ୨୯|୦୮ : ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରକୁ ଭକ୍ତ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି । ଫଳରେ ଦାନ ଦକ୍ଷିଣା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଏପରିକି ମନ୍ଦିରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦ ଅଛି । ଅର୍ଥାଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାକୁ ମନ୍ଦିର ଚ୍ରଷ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିଥିବା ଅର୍ଥରୁ ସୁଧକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ତିରପୁତି ମନ୍ଦିର ନାଁରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଚଙ୍କା ଜମା ରହିଛି । ଏବେ ଅର୍ଥାଭାବ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ସୁଧା ଉଠାଇବ । ତିରୁପତି ତିରୁମାଳା ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।  ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯାୟରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇଥାଏ ।

ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡର ସଭାପତି ଓ୍ୱାଇ ଭି ସୁବା ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସମସ୍ତ ଡିପୋଜିଟକୁ ମାସିକିଆ କରାଯିବ । ଫଳରେ ମାସିକ ସୁଧ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ଏହି ସୁଧରେ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏପରିକି ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ଗତ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଡିପୋଜିଟ୍ କରାଯାଇଛି । ୨୦୨୦-୨୧ରେ ମନ୍ଦିରର ବାର୍ଷିକ ବଜେଟ୍ ପ୍ରାୟ ୭୦୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହିଁ ମନ୍ଦିରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଆୟ । କାରଣ ହୁଣ୍ଡିକେ ଭକ୍ତମାନେ ଅର୍ଥ ଦାନ କରନ୍ତି । ହଣ୍ଡିରେ ଏବେ ୧୩୧୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ୍ ଆୟ ୩୩୦୯ କୋଟି ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଗୁରୁତର ଅର୍ଥ ସଙ୍କଟକୁ ନଜରରେ ରଖି ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । କାରଣ କରୋନା ଭାଇରସ ଓ ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପ୍ରାୟତଃ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏପରିକି ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ୮୦ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେତେଟା ଭକ୍ତ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି ।

ଅନେକ ଭକ୍ତ ମନ୍ଦିରକୁ ସୁନା ମଧ୍ୟ ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୫୩୮୭ କେଜି ସୁନା, ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୯୩୮ କେଜି ଓ ପିଏନବିରେ ୧୩୮୧ କେଜି ସୁନା ଜମା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ପିଏନବିରୁ ସୁନାକୁ ଆଣି ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖାଯାଇଛି ।

କରୋନାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମନ୍ଦିରର ବ୍ରହ୍ମୋତ୍ସବମ ଜାକଜମକରେ ପାଳନ ହେବ ନାହିଁ । କେବଳ ବିଦ୍ଧି ରଖିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯିବ । ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ରହେ ତେବେ କଟକଣାରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

   Related Posts