Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

କୁମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ, ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ: ୪ ମାସ ବି ଚାଲିପାରିଲାନି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ‘ତୀରଥ କଥା’

3/07/2021 at 9:04 AM

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ୩/୭ : ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜନୀତିରେ ନାଟକୀୟ ମୋଡ । ପାହାଡି ରାଜ୍ୟର ଇତିହାସରେ ପୁଣିଥରେ ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଛି । ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଲ ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି । ତୀରଥ ସିଂହ ରାଓ୍ୱତ ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫାପତ୍ର । ସମ୍ୱିଧାନିକ ସଂକଟର ଦ୍ୱାହି ଦେଇ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ତୀରଥ ସିଂହ ରାଓ୍ୱତ ।

୧୧୫ ଦିନ ଧରି ସେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । କୁମ୍ଭ ମେଳା ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଯାତ୍ରା ଚାରଧାମ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି । ଏବେ ରାଜ୍ୟକୁ ନୂଆ ସିଏମ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ତୀରଥ ସିଂ ରାୱତଙ୍କ ସଫଳତା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ସେ ଆରଏସଏସରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ରାଜନୀତି କ୍ୟାରିୟର ।

ପରେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ତଥା ରାଜ୍ୟର ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାସହ ସେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା । କରୋନାର ୨ୟ ଲହର କମିବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିଲା ୪ ଧାମର ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏହାରି ଭିତରେ ତୀରଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଦୁଇ ଟି ବଡ ସମସ୍ୟା ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିଲା ।

ଆସ୍ଥା ଓ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷକୁ ବାଛିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା । ସେ ଆସ୍ଥାକୁ ଜୋର ଦେଇ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ କୁମ୍ଭ ମେଳାକୁ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ଦେଇଥିଲେ । ଫଳସ୍ୱରୂପ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଏପରିକି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲାଗିନଥିଲା ବ୍ରେକ୍ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉ ହେଉ ହେଉ ତୀରଥଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବଡ ସଂକଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ତାଙ୍କ ସ୍ୱଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଖବର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଅନେକ ଥର କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ରାୱତ ଏବଂ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିନି ବୋଲି । ଏହି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାର ସମୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କାରଣ କୁମ୍ଭ ସମୟରେ କରୋନା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ଏହା ଉପରେ ସମସ୍ତ ଦୋଷୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ରଙ୍କଠାରୁ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯେତେବେଳେ ତୀରଥ ସିଂଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା । ସେ କହିଥଲେ ଯେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିବାଦ ଥିଲା ଏବଂ ସେତେବେଳେ ସେ ସିଏମ୍ ନଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କୁମ୍ଭକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଥଣ୍ଡା ପଡିଛି କି ନାହିଁ, ଚାରଧାମ ଯାତ୍ରା ନେଇ ତୀରଥ ସରକାର ଉପରେ ଦେଖେଦେଇଥିଲା ସଂକଟ । ଜୁନ୍ ୨୫ ରେ ସରକାର ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରାକୁ ସବୁଜ ସଂକେତ ଦେଇଥିଲେ ।

କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତୀରଥ ସରକାର ଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲେ । ତେବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଅନେକ ଥର ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସରକାର ସେହି ସମସ୍ତ ଚେତାବନୀକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ । ତୀରଥ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟକୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଥିଲା ।

ପରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ହାଇକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରାକୁ ସବୁଜ ସଂକେତ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଜୁଲାଇ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯାତ୍ରା ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଇଭ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ତୀରଥ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜଣାପଡିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ସିଏମ ପଦରୁ ଦେଇଥିଲେ ଇସ୍ତଫା ।

   Related Posts